Veskimägi: sellistel aegadel hoiavad targad inimesed konservatiivset joont

26. august 2008, 10:59

Riigikogulase ja endise rahandusministri
Taavi Veskimägi hinnangul on valitsusel viimane aeg tagajärgedega tegelemise
asemel teadvustada maailmamajanduse muutunud olukorda, kus vanad prognooside
tegemise meetodid enam ei tööta.

Järgneb Taavi Veskimäe kommentaar:

Ma ei taha üle korrata, aga olen sunnitud. Ma rääkisin seda kõike 2007. aasta täiendava lisaeelarve tegemise juures, 2008. aasta eelarve vastuvõtmise juures ja mis kõige olulisem 2008. aasta negatiivse lisaeelarve tegemise juures, et plaanitav kärbe pole piisav. Valitsus on olnud ülioptimistlik ja alati käinud kaks sammu tegelikust arengust järel. Selle tulemuseks on 2008. aasta valitsussektori defitsiit. Ja kahjuks jätkatakse sama rada, lõigata koera saba tüki kaupa ja mitte teha vajalikku korrektsiooni ühekorraga ja järsult. Sellise poliitika vili on kõik suured valitsussektori võlad vanades liikmesriikides.

Olen alati imestanud seda poliitilist retoorikad, kui asjad on halvasti, öelda, et tegelikult on see kõik hoopis hea ja meile kasulik. Ja see jätkub vaadates rahandusminister Ivari Padari seekordseid väljaütlemisi. Mina ei näe hetkel midagi positiivset peale majanduse seiskumisest lähtuva jooksevkonto tasakaalustumise. Aga see on tagajärg. Vaadates reaalmajanduses toimuvat, siis Eesti kapital ja tööjõud liiguvad välja, värsket raha läbi pankade peale ei tule, inflatsioon jääb kõrgeks, intressimäärad lähevad ülesse, eelarve kukub ilmselt defitsiiti. Ja minu hinnangul vaadates maailmamajandusele otsa ei ole see probleem, mis lähiajal üle läheb, nagu kevadine nohu. Maailmamajanduse mõjud hakkavad alles sügis-talvel meile jõudma ning 2009 ei ole seal näha midagi helget.

Kuna sellist mõistet nagu Eesti majandus, ei ole olemas ja meie tegeleme suuresti tagajärgedega, siis ka rahandusministeeriumi seekordne prognoos 2009. aasta suhtes on jätkuvalt optimistlik. Kuigi 3% majanduskasvu võib käsitleda ka hälbena nullist meie täpselt prognoosimise võimaluste juures.

Ekstrapolatsioonidele põhinevad lineaarsed prognoosimise meetodid ei tööta tänapäeval enam. Need põhinevad metoodikal, kuidas on inimesed varasemalt analoogsetes olukordades käitunud. Aga analoogsed olukorrad ei ole kunagi varasemalt globaalsed olnud. Maailmas on mõned asjad täiesti teisiti, nagu nad ei ole kunagi varasemalt olnud. Ja see ei võimaldagi täpselt prognoosida, see pole rahandusministeeriumi süü, et nad eksivad.

Kuna on enneolematult ettearvamatud ajad, tuleb maksku mis maksab valitsussektori eelarve tasakaalustada. Sellistel aegadel hoiavad targad inimesed konservatiivset joont. Sest kui me ei suuda seda 2009, ei suuda me seda enam ammugi 2010. Ehk kõik muud poliitikad tuleb allutada eelarvepoliitikale ja kulutada just nii palju või veidi vähem kui meil tulusid laekub.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. September 2008, 10:23
Otsi:

Ava täpsem otsing