Ain Alvela • 26. august 2008
Jaga lugu:

Põlva Piim - taas eestlaste käes

Põlva Piima juhatuse liige ja alates läinud aasta oktoobrist ka suuromanik Aivar Häelm paari viimase aasta majandustulemustest pikka juttu teha ei soovi. Ütleb põhjenduseks, et olukord piimatoodete turul on aasta-paari taguse ajaga hoopis teistsuguseks muutunud. Peab silmas ilmselt seda, et minevikus võib ju olla tore sobrada, aga tegelikult tuleb elada tänases päevas.

Loomulikult on Häelmil õigus, et olukord on muutunud. Kas või juba selle tõttu, et läinud aasta lõpus tulid kaks suurt piimatööstust - kõnealune Põlva Piim Tootmine ja Rakvere Piim - Eesti omanike valdusse.

Mis seal ikka - müts maha Aivar Häelmi ees, kui ta ei soovi oma ettevõtte majandustulemustega kiidelda, kuigi põhjust oleks. Eelmine aasta kujunes Põlva Piimale suurepäraseks - suhteliselt väikese käibekasvu juures kasvas ettevõtte kasum üle kolme korra 15 miljonilt kroonilt ligemale 50 miljoni kroonini.

Kui müügitulu kasvu võib panna suuresti lihtsalt hinnatõusu arvele, siis kasumikasvu taga on ilmselgelt edukas turuosa hõivamise taktika. See on saavutatud uute, siinsel piimatoodete turul seninägematute tootegruppide juurutamise abil.

Poodides Mumuu kaubamärgi all tuntud Põlvas valmistatud jogurtid, võided, kreemid ja mis kõik veel on läbi aastate pälvinud kuldauhindu Eesti Toiduliidu parima toiduaine konkursil. Alates auhinna asutamisest 1994. aastal, kui võitjaks krooniti Põlva Piima Võideks, kuni 2007. aastani, kui parimaks toiduaineks sai Mumuu kirsidessert.

Põlva Piima juhtide otsus ettevõte välja osta oli julge samm.

Aga kui ettevõtete väljaostmise trend hakkab üldiseks muutuma, tuleb otsida põhjust, miks investorid lahkuvad.

Kui siinne turg pole neile enam huvitav, on tegemist laiema probleemiga.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas