Saaremaast võib üks vald saada

Mariliis Pinn 27. august 2008, 20:44

Mida aeg edasi, seda enam tuleb jutuaineks
Saaremaa liitmine üheks suureks vallaks. Paljude arvates oleks see päästerõngaks
väiksematele ja väetimatele valdadele. Samas kardavad skeptikud, et siis jääks
kohalik võim rahvast liiga kaugele.

Omavalitsusjuhid, kellelt Oma Saar arvamust küsis, ütlesid, et aruteluga tuleks algust teha ning kui juba liituda, siis üheks suureks Saaremaaks. Maakonna 16 omavalitsusjuhist 14 olid arvamusel, et üheks suureks omavalitsuseks liitumise teemat peab lähitulevikus arutama hakkama.

Maakonna suurim vald Kaarma on varem pidanud läbirääkimisi nii Pihtla kui ka Kärla vallaga, kuid kõik need üritamised on luhta läinud. “Pisikestel valdadel läheb oma mätta otsas istudes igasuguste asjade organiseerimine tunduvalt keerulisemaks, kui asi väärt on,” arvas Kaarma volikogu esimees Margus Mägi.

Nii mõnigi omavalitsusjuht nimetas suure ühinemise eelisena just seda, et ühiselt saaks mitmeid asju teha paremini kui üksiküritajana.

Maakonna suurima omavalitsuse Kuressaare linna volikogu esimehe Toomas Takkise sõnul tuleb ühinemise peale mõelda, kuid samas märkis ta, et linn on piisavalt suur omavalitsus, et ise edukalt hakkama saada ning sestap ei ole teemat ka eriti torgitud. Küll aga näeb võimalikku tulevikku Kuressaarega seotult Ruhnu vallavolikogu esimees Vello Kümmel, kelle arvates võiks Ruhnu olla näiteks Kuressaare osa.

“Paljud Saaremaa küsimused saaksid lahenduse, mida nad seni saanud ei ole. Saaremaad ei esinda praegu keegi ning keegi ei suuda juhtida ka,” sõnas Leisi volikogu esimees Mart Mäeker, kelle kinnitusel jääb tõmbekeskuseks igal juhul Kuressaare ja see teeb ainuvõimalikuks suure ühinemise.

Suureks omavalitsuseks ühinemisel võivad aga skeptikute arvates tekkida probleemid, et kohalik omavalitsus kaugeneb rahvas ning inimesed ei saa kohapeal enam piisavalt teenuseid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. August 2008, 20:44
Otsi:

Ava täpsem otsing