Tulevikuenergiat toodavad bakterid

27. august 2008, 21:13

Vesinik on puhtaim alternatiiv
fossiilsetele kütustele. Vesinikku on meie koduplaneedil peaaegu piiramatutes
kogustes, mistõttu erinevalt naftast ei pea pelgama selle otsasaamist.

Samas on vesiniku tootmine, näiteks veest või teistest keemilistest ühenditest, üsnagi energiamahukas ja väheefektiivne. Selle protsessi optimeerimiseks ongi hakatud tõsisemalt uurima vesiniku tootmist bakterite abiga, kirjutas fyysika.ee LiveScience’i vahendusel.

Eelmisel nädalal toimunud Ameerika keemiaühingu kokkusaamisel Philadelphias tutvustas Amy Van Fossen Põhja-Carolina ülikoolist oma tööd selles valdkonnas. Tema peamiseks uurimisobjektiks on termofiilsetes (bakterite kes elavad soojadel temperatuuridel ~50-100 kraadi Celsiuse järgi) bakterites toimuvad protsessid, mis viivad vesiniku vabanemiseni bakteris.

Põhiliselt toimuvad selle valdkonna uuringud lehma kõhus elavate bakterite uurimisel. Lehma bakterite üheks puuduseks on aga see, et neis tekkinud vesinik seotakse pea kohe vesinikku-tootvate bakteritega kooseksisteerivate bakterite metaaniks. Van Fossen uuris aga bakterit nimega Caldicellulosiruptor saccharolyticus,mis toodab puhast vesinikku.

See bakter avastati Uus-Meremaa kuumaveeallikate juures ja ta on teadlastele eriti meelepärane, sest keemilised reaktsioonid toimuvad bakteris temperatuuril ~70•? C, mille juures on protsesse kergem analüüsida.

Caldicellulosiruptor saccharolyticus meeldib teadlastele ka selle pärast, et ta toodab vesinikku otse biomassist ning kui tema rakendamist hakati uurima juba 2004. aastal. Toonasest 58-protsendilisest efektiivsusest on praeguseks jõutud efektiivsuseni kuni 90 protsenti. Amy Van Fossen suutis järjestada bakteri DNA ahela. See peaks võimaldas uurida, millised ensüümid on vastutavad vesiniku sünteesi eest. Selle abil peaks olema võimalik juba disainida ka veel efektiivsemaid baktereid, mis meie tuleviku tanklaid kütusega täidaksid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. September 2008, 17:15
Otsi:

Ava täpsem otsing