Arco jätkab laienemist Ukrainas ja Balkanil

ÄP 28. august 2008, 00:00

Arco Vara uus juhatuse esimees Lembit Tampere vastas eile aripaev.ee lugejate küsimustele.

Miks Teid uueks juhiks valiti? Kas arvate, et olete parem juht kui Viljar Arakas või Aare Tammemäe?

Minu valimise põhjused on kirjeldatud üleeilses Arco Vara börsiteates koos nõukogu esimehe kommentaaridega, mul ei sobi seda teemat rohkem kommenteerida. Viljar Arakas ja Aare Tammemäe on kindlasti väga väärikad juhid, aga inimesi ei peaks järjestama. Igal juhil on olnud oma aeg ja olud. Nende olude muutudes on muutunud ka juhid. See on normaalne protsess.

Miks Arco Vara juhid nii tihti vahetuvad, kas tegemist on sisemiste pingetega?

Arco Vara on väga kiiresti arenev rahvusvaheliselt tegutsev ettevõte. Börsile minek seadis ettevõttele täiesti uued väljakutsed. Ma ei vastaks oma teisel tööpäeval sellisele küsimusele.

Millises regioonis Arco lähiaastatel kõige enam perspektiivi näeb?

Ettevõtte laienemisstrateegia sätestab laienemist Balkanimaades ja Ukrainas. Selles osas muudatusi praegu ei ole ja töö läheb edasi.

Kas Arcol on kavas mõne olemasoleva kinnisvarafirmaga liituda?

Kogu selline info on väga börsitundlik ja igast otsusest teatatakse vastavalt börsireeglitele. Näeme pigem, et meil on korralik likviidsus ja turuinfo ning sellega võime osaleda mõningate huvitavamate projektide ja miks mitte ka ettevõtete ülevõtmisel, kui see on Arco Vara aktsionäride huvides. Otseselt meil aga kuskile kiiret ei ole, meie oma portfell on väga korralik ja otsuseid tuleb teha eeskätte selle raames.

Kuidas hindate pakkumise ja nõudluse olukorda Tallinna büroopindade turul. Milliseid trende näete?

Seoses uute büroopindade suureneva pakkumisega turul tõuseb vakantsuse määr. Eriti puudutab see keskmisest veidi kõrgema üürihinnaga büroopindasid, mis on kehva asukoha, infrastruktuuri ning ehituskvaliteediga.

Mis oli tegelik põhjus, miks lahkusite ECE Capitalist?

ECE Capitali omanikud on viimasel paaril aastal realisreeinud oma investeeringuid Balti riikides ning on otsustanud keskenduda uutele turgudele ja tegevustele, mis jäävad siit väljapoole.

Millal pöördusid suuromanikud esimest korda Teie poole ettepanekuga Arcos ohjad võtta?

Küsimus püstitati sel suvel.

Kas võtaksite oma meeskonda Viljar Arakase või Aare Tammemäe?

Siim Kallas põhjendas omal ajal väga hästi, miks tal ei sobinud Juhan Partsi valitsusse ministriks minna. Parts sobis ja pakutav amet ka sobis, aga minna ei sobinud. Kes on number üks olnud, sellel tekib number kahena töötades varem või hiljem vastuolu uue nr ühega. Seepärast ma ei mõtle Viljari ja Aare peale ja ilmselt ei mõtle ka nemad naasmise peale.

Kas toote endaga Arco Varasse kaasa uusi inimesi?

Ei ole seda veel plaaninud. Arco Varal on juba praegu väga tugev meeskond.

Vaadates Arco kvartaliaruandeid, siis raha ettevõtte kontol pidevalt väheneb. Arcol on üleval väga suur hulk lühiajalisi pangalaene, enamik laene on tühjade kinnistute vastu, kus laenukatteks raha ei tule, ettevõtte rahavood on negatiivsed, turg järjest halvem - mida ette võtate?

Ajalooliselt on ettevõte kapitalistruktuuris olnud kogu aeg suur osa lühiajalistel finantseerimisinstrumentidel - see on meie jaoks tavapärane seis ja lisaks on ettevõttel piisavalt sisemisi ressursse ja finantsvarasid, mida saame vajadusel kasutada. Oleme kogu aeg olnud edukad oma tegevuse finantseerimisel ja vajadusel ka refinantseerimisel. Ilmselgelt kaasneb üldise intressimäärade tõusuga ka meie jaoks kapitalikulude kasv.

Arco on uhkusega börsile presenteerinud, et ta omanikeringi kuulub nüüdsest härra Tool. Samas ei tea keegi temast praktiliselt mitte midagi. Kuidas sellise "hämara investori" osalus tõstab Arco usaldusväärsust?

Arco Vara teatab suuraktsionäride lisandumisest või nende positsioonide muutumisest vastavalt börsireglemendile. Toomas Tool ei ole "hämar investor", ettevõtlusringkondades on tegemist hästi tuntud inimesega.

Ärimees Rein Kilk arvas, et soodsaim koht endale uus korter osta on selle aasta talvel. Mis aega Teie pakute?

Kodu soetamiseks on juba praegu soodne aeg. Müügil on palju hea hinnaga elamispindu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing