27. august 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Nafta hinnatõus tõstis kohvi hinda

Kuna nafta hind on juba mitu päeva tõusnud, kerkis ka kohvi hind kaheksa nädala kõrgemale tasemele.

Kas energianälga on hakatud kohviga kustutama või kohviubadest kütust pressima? Mistahes otsese seose leidmine, miks troopilise tormi ohust tingitult nafta hinna tõusul mingi mõju võiks olla kohvi hinnale, on jabur.

Kuid siiski. Toorainetesse panustamiseks on loodud mitmed indeksifondid. Nendesse on pakendatud terve müriaad erinevaid tooraineid. Kui nafta hind tõuseb, muutub investorite-spekulantide huvi suuremaks. Paljud ei julge siiski ühele toorainele panustada, vaid eelistavad indeksit. Sedasi võibki nafta hinnatõus visata üles kohvi hinna.

Lisaks kasvas huvi toorainete suhtes seoses dollari mõningase nõrgenemisega teiste valuutade suhtes.

Reuters/Jefferies CRB indeks, mille väärtust arvutatakse 19 tooraine hinna alusel, kerkis 1,6 protsenti.

"Kõik liigub erergiaga," ütles East Cost Options Services maakler Byron Barrios Bloombergile. "Dollar annab ka mõningast tuge."

Kohvi tulevikutehingu hind kerkis detsembrikuise tarnetähtajaga lepingu näol 2,3 protsenti, 1,5135 dollarile naelast. Päeva sees maksis ka nael unetõrjujat 1,5225 dollarit.

Barrios lisas, et kohvi hind tõusis, kuna fondidel on rohkem ostujõudu kui tootjatel kraami, mida pakkuda.

Tavaliselt mõjutab kohvi hinda siiski kehv ilm peamistes tootjariikides, aga ka sadamatöötajate streigid või relvastatud konfliktid. Nagu näha, võib finantsturgudelt ja toormeturgudelt ka esmapilgul täiesti uskumatuid seoseid või seletusi leida.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt