Vasakleeri kandidaat Milton Friedmani ülikoolist

28. august 2008, 07:52

Täna saab Barack Obamast, kes visandab USA
majandusprobleemide lahendamiseks ebaameerikalikke lahendusi, demokraatliku
partei ametlik presidendikandidaat.

Ebaameerikalikke selles mõttes, et tema käe all kasvaks majanduses riigi roll. Ja nagu näitavad arvamusküsitlused, eelistavad ameeriklased praegu just sellist retsepti.

Obama majanduspoliitika keskmes on maksud. Maksud selleks, et laiemalt ümber jagada vabaturu põhimõttel toimivas majanduses toodetud hüved. Vabaturu vastane demokraatide kandidaat ei ole, olgu see siis tingitud Chicagos Milton Friedmani koduülikoolis töötatud aastate mõjust või panga asedirektoriks tõusnud vanaemast, kelle asist majanduslikku mõtlemist Obama eeskujuna kiidab.

"Vaba turg on parim mehhanism, mis kunagi ressursside efektiivseks jagamiseks on leiutatud," väidab Obama, "kuid turg ei suuda kõike reguleerida". Siin ongi iva - Obama usub, et riigi roll on vaba turgu ohjata ja tõrke korral tagant aidata.

Sellisel juhul tuleb käivitada riiklik programm, mille täitmiseks püütakse kaasata vabaturu jõud. Siia kuuluksid ka suured riiklikud investeerimisprogrammid, mis aitaksid majandust ergutada, edendada alternatiivenergiat ning luua uusi töökohti.

"Meil tuleb lõpetada probleeme eirava ja ebaefektiivse valitsuse ajajärk ja lühiajaline mõtlemine - valitsus peab laduma vundamendi turu efektiivseks toimimiseks," ütles Obama hiljuti intervjuus ajalehele New York Times.

Obama maksutõusu põhiraskus langeb jõukamale elanikkonnale ehk neile, kelle aastatulu ületab 250 000 dollarit. Kõigile teistele peaks raha rohkem kätte jääma.

"Me kaotame augud maksuseadustes ning kaotame maksuparadiisid, millest võidavad miljardeid dollareid teenivad suurfirmad nagu ExxonMobil ning toome maksukergendust 95%-le USA perekondadest, ütles Obama teisipäeval Kansases kampaaniaüritusel. "Keskmisele perekonnale jääb aastas 1000 dollarit rohkem kätte, mida on võimalik vabalt kulutada või säästa oma laste hariduse rahastamiseks," jätkas ta. Sisuliselt pöörab Obama tagasi president George W. Bushi maksukärped.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. August 2008, 07:52
Otsi:

Ava täpsem otsing