Teler külmkappi ehk uus säästlik elu

Agnes Ojala, Katri Soe-Surén 29. august 2008, 17:08

Täna avas Berliinis külastajatele uksed
laiatarbetehnika mess IFA 2008. Esmakordselt on sel aastal messil väljas ka
kodumasinad.

„Tule ja vaata, milline saab olema tulevik“ – sellise loosungiga meelitab IFA 2008 oma külastajaid. Tulevik on lühidalt öeldes eelkõige ilus (disain!) ja energiasäästlik. Liidukantsler Angela Merkel ütles eileõhtusel pidulikul avaüritusel, et meelelahutustehnika tööstus peaks siiski senisest veelgi rohkem mõtlema energiasäästlikkusele. Kasvõi stand-by funktsiooni juures annaks kantsleri sõnul veel üht-teist ära teha, tulevikus võiks praeguse raiskamise arvelt kinni panna lausa kaks elektrijaama. Merkel lisas tunnustavalt, et seevastu kodutehnika on energiasäästlike masinate osas tunduvalt kaugele jõudnud.

Üha suurenevale hobikokkade hulga peale mõeldes on tootjad peitnud külmkapi ukse sisse teleri. Neile jällegi, kes eelistavad toitu valmistades raadiot kuulata, on olemas just köögis kasutamiseks mõeldud internetiraadio. Näha võib ka elektripliite, millel kuumuse reguleerimiseks tuleb kergelt vaid keeduplaati silitada ning õhupuhastaja, mis ’näeb’ täpselt ära, kas pliidil aurab vaid üksik supipott või on töös kõik pinnad. Uued kliimaküpsetusrezhiimi omavad mikrolaineahjud oskavad küpsetada ka auruga, mis on tervislik ja jätab toidu pealispinna vajadusel meeldivalt krõbedaks. Uued pesumasinad on eriti suure klaasuksega ja pesevad-aurutavad riided puhtaks rekordkiirusel.

Võimsalt on messil esindatud meelelahutustehnika, eriti õhukese ekraaniga telerid ja üle terve maja traadita levi võimaldav helitehnika, aga ka uued innovatiivsed kodukinosüsteemid. Edevamate muusikasõprade tehnika on osavalt peidetud ehete sisse ja kaetud Swarowski kristallidega. Kokku on messil esindatud 1245 väljapanekut 63-st riigist. Ka pindalalt on mess ajaloo suurim, tervelt 122 000 ruutmeetrit.

Ajaloo esimene IFA ehk „Suur Saksa raadiotehnika näitus“ toimus aastal 1924. IFA 2008 jääb külastajatele avatuks kuni 3. septembrini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. August 2008, 17:08
Otsi:

Ava täpsem otsing