USA ja Kuuba majandussidemed seisnevad surnuveos

29. august 2008, 14:34

Haruldase erandina USA poolt saareriigi
suhtes kehtivast kaubandusembargost edeneb Miamis surnud väliskuubalaste
säilmete transport kodumaale.

"Toimetage mu kondid Kuubale tagasi," on Miami matusebüroo direktor Rafaiy Alkhalifa aastaid kuulnud oma Kuuba päritolu "klientidelt" või nende lähedastelt, vahendas täna Reuters.

Selle tegevusega sai ettevõte alustada 1994. aastal. "Asja tuum on, et perekond kõigepealt. Asi pole rahas. Asi pole hoopiski mitte rahas," rääkis Alkhalifa. Iga kuu toimetab ta tšarterlennuga Kuubale matmiseks 12 kuni 20 inimese maised jäänused. Tema ettevõte oli esimene USAs, kes selleks range kaubandusembargo tingimustes loa sai.

Embargo Castro-maa suhtes kehtib alates 1962. aastast. Paljud vanemad inimesed 650 000 Kuuba emigrandist Miamis on vandunud, et nad ei tõsta oma jalga kodumaale enne Fidel Castro ja tema venna Rauli võimult lahkumist. Surma palge ees jäävad taolised küsimused aga kõrvale, tõdes matuseettevõtja. Kuubale maetavate emigrantide haudu saavad külastada nende sealsed sugulased.

Teine motiiv on paljude jaoks ilmselt rahas. Matus Miamis läheb maksma vähemalt 7000 dollarit. Matmine Kuubale koos transpordiks kohustusliku balsameerimisega ning veoga hermeetilises kirstus maksab 4600 dollarit. Asjaga seonduvad dokumendid saab korda ajada kahe nädalaga. Alkhalifa sõnul pannakse lahkunud teele spetsiaalselt Mehhikost tellitud kirstudes, mis sobivad Kuuba hauaplatside nappide mõõtmetega. USA kirstud on selleks liiga suured. Ettevõtja lõpetas jutu, ulatades lühinumbritega kuldse visiitkaardi: "1-800 MATUSED, 1-800 KREMATSIOON, 1-888 LEINAS."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. August 2008, 14:34
Otsi:

Ava täpsem otsing