Kalev Kallo • 31 august 2008

Reform - uus Keskerakond

Viimaste päevade sündmused rahandusministeeriumi majandusprognoosi ümber ja valitsuse täielik suutmatus toime tulla riigieelarve juhtimisega on viinud selleni, et Reformierakond hakkab omaks võtma Keskerakonna majanduspoliitikat. Küll vastumeelselt, vähesel määral ja hilja, kuid hea, et lõpuks siiski.

Reformierakonna juhitav koalitsioon kaalub sihtotstarbeliste reservide kasutuselevõttu, stabiliseerimaks meie majandust ja riigieelarvet alanud majanduslanguses. Arutluse all on maksureformi peatamine. Reformierakond on lõpuks ometi hakanud rääkima konkurentsivõimelise ettevõtluskeskkonna arendamisest, investeeringute soodustamisest ja ettevõtjate ekspordialase konkurentsivõime tõstmisest. Tähtsaks on hakatud pidama välisinvestoreid.

Reformierakond on oma poliitikaga sattunud vastuollu nii koalitsioonis kui ka ühiskonnas. Ühelt poolt meie majandusolukorra tõsidust silmas pidades ja teiselt poolt Reformierakonnale tekkinud vastuseisu suurust arvestades pidid reformierakondlased midagi sisulist ette võtma. Lahenduseks on Keskerakonna majanduspoliitiliste meetmete laenamine ja ellurakendamine - seda esialgu küll varjatud ja hiilival moel, kuid siiski.

Reformierakondlane ja riigikogu majanduskomisjoni esimees Urmas Klaas ütles 26. augustil aripaev.ee-le praegust majandusolukorda ja riigieelarve probleeme kommenteerides, et ei tohiks takerduda ainult eelarvekärbetesse. Klaasi sõnul tuleb vaadata, kus tekib ühiskonnas rikkus ja tulu - ettevõtetest. Võtmeküsimusteks on konkurentsivõimelise ettevõtluskeskkonna arendamine, investeeringute soodustamine ja ettevõtjate ekspordivõime toetamine.

Klaasi jutt on Reformierakonnale uus. Nii selgepiiriliselt ei ole Reformierakond ettevõtluse tähtsust varem rõhutanud.

16. juunil ajalehes Seitse Päeva ilmunud Edgar Savisaare ja Jaan Õmbluse essees "Riigi majanduspoliitilised meetmed majanduskriisi tingimustes" on toodud mitmeid punkte, mida Reformierakond on kas juba hakanud ellu viima või näib ellu viia kavatsevat.

Näiteks on essees mainitud stabilisatsioonireservi ja muude sihtotstarbeliste reservide kasutuselevõtu olulisust majanduse elavdamiseks - täpselt see, mida Reformierakond kavandab. Essee punkt 7.1. nõuab kohest maksualanduste peatamist. Sama nõuab Mart Laar praegu valitsusjuhilt Andrus Ansipilt. Punktides 6.1. kuni 6.4. on essees välja pakutud meetmeid ettevõtluspoliitika toetamiseks. Just selliste ideede poole suundub riigikogu majanduskomisjoni esimees Urmas Klaas.

On väga hea, et Reformierakond otsustas asendada lausliberalistliku majanduspoliitika puudumise edasiviivate mõtetega Keskerakonna majanduspoliitikast. Kahju vaid, et Reformierakond teeb samme positiivses suunas üksnes häda sunnil.

Halb on ka see, et Reformierakonna selgusehetk saabus liiga hilja. Mõne päeva eest teatas reitinguagentuur Fitch Ratings, et majanduslangus Eestis on möödapääsmatu. Fitchi hinnangul võivad Eestit oodata probleemid finantssüsteemis ja ettevõtete konkurentsivõime kiire langus, mis viib ka reitingute alandamiseni.

Kui Reformierakond võtnuks nõuks Keskerakonna majanduspoliitiliste meetmete poole varem vaadata, poleks olukord nii hull. Samuti pidanuks Reformierakond võtma Keskerakonna meetmed üle täielikumalt. Olgu kuidas on, kuid jää on sulama hakanud. Loodame, et meil hakkab minema paremaks.

Hetkel kuum