Kahtlused Iraagis jätkuvad ka peale kontrolli üleandmist

01. september 2008, 18:00

Kui Ühendriigid hakkavad üle andma
kontrolli Iraagi valitsusele, näeb riigi valitsus ohtu kohalikes
sunniitidest valveüksustes, kes on aidanud vaos hoida verevalamist üle kogu
riigi.

Oktoobrist alates hakkab Iraagi valitsus tegelema praegu ameeriklastega koos töötavate mitteametlike üksustega, kes hoiavad käigus kontrollpunkte ja patrullivad tänavatel ning mida tuntakse „Ärkamise Nõukogude“ nime all, kirjutas Reuters.

See märgib esimest suuremat sammu võimu ettevaatlikul saatmisel Ühendriikidelt Iraagi vägedele. Kohalikes võimudes äratab kahtlusi see, et paljud neist üksustest olid endised valitsusvastased ning seetõttu nimetavad ameeriklased seda väga oluliseks riigisisese leppimise suhtes. Vastavalt plaanile antakse neile, kes ei soovi ühineda Iraagi turvalisusjõududega.

Need üksused on mänginud põhirolli vägivalla languses üle kogu riigi kui nad ilmusid välja rohujuuretasandi vastusena Al-Qaeda tegevusele Lääne-Anbari provintsis 2006. aasta lõpus.

Ameeriklased loodavad üle anda kõik Ärkamisüksused 2009. aasta juuniks, kuid asjad toimuvad nende arvates kuuga aeglaselt ning mõned Iraagi valitsuse töötajad kardavad endiste valitsusvastaste sisse imbumist Iraagi politseisse ning samuti usuga seotud vägivalda, sest Ärkamise nõukogud on peamiselt Šii-iitidest koosnevad.

Tahseen al-Sheikhly, Bagdadi turvaüksuste eestkõneleja ütles, et ei ole toimunud mingeid Ärkamise liikmete juhuslikke arreteerimisi, kuigi seda on väidetud. “Me hindame ja austame neid, sest neil on vastutusttunne oma kogukondade suhtes” ütles ta.

Paljusid teisi Ärkamise patrulle on rünnatud enesetapurünnakutega, taktikaga, mida kasutab Al-Quaeda ning ka teiste vägivaldsete rünnakutega. Peaaegu 430 Ärkamise liiget on hukkunud sellel aasta, ütles Kulmeyer.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. September 2008, 18:00
Otsi:

Ava täpsem otsing