Kokkulepeteni läheb koalitsioonis veel aega

1706-aripaev 01. september 2008, 07:28

Eelmise nädala valitsuskabineti istung ja
koalitsiooni erakondade nõupidamine tõi eelarveküsimustesse oodatud lahenduste
asemel uusi küsimärke juurde ning tõstatas uuesti käibemaksuerisuste küsimuse,
milles oldi juba peaaegu kokkuleppele jõutud.

Neljapäeval läks rahandusminister Ivari Padar valitsuskabinetti maksupaketiga, millest jõuti läbi töötada vaid osa. Reedel jätkus arutelu kolme koalitsioonierakonna nõupidamisel, kus lisaks maksudele oli laual ka reformierakonna esitatud 17 punktist koosnev nõudmiste nimekiri.

"Meie jaoks on tulumaksureformi edasilükkamine äärmuslik variant. Tahame olla täiesti veendunud, et muud variandid on ammendunud. Praegu seda veendumust meil ei ole ning seetõttu ei ole me valmis tulumaksureformi edasilükkamisest rääkima," ütles Reformierakonna fraktsiooni esimees Keit Pentus.

Nii sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Eiki Nestor kui ka IRLi peasekretär Margus Tsahkna märkisid, et mitu punkti selles nimekirjas on mõistlikud ja juba ammu kokku lepitud. "Olulist kokkuhoidu sellega siiski ei tule ning väga palju see järgmise aasta eelarve tasakaalule juurde ei anna," nentis Tsahkna. Kõige enam käib IRLile vastukarva Reformierakonna nõudmine asendada praeguseks juba rakendunud tulumaksuvabastus alates esimesest lapsest teise valimislubadusega, mis pidanuks käiku minema järgmisel aastal - 2000kroonise peretoetusega kolmelapselistele perekondadele. "See ei anna järgmise aasta eelarvesse ühtegi senti ning on kogu lastega perede tulumaksupoliitika prügikasti viskamine. Me kindlasti ei ole nõus seda tegema," ütles Tsahkna.

Nestori sõnul pole erimeelsusi koalitsioonipartnerite seisukohtades kuigi keeruline leida. Endiselt pole üksmeelt aktsiiside suunamises ka mujale kui teedeehitusse, sotsiaalmaksu lae ega käibemaksu küsimuses. Käibemaksuerisuste debatt, mis mõni aeg tagasi lõppes sellega, et otsustati erisuste nimekirja mitte muuta, vaid muuta määra 5-lt protsendilt 9-le, on nüüd uuesti avatud. Nestori sõnul pole välistatud, et mõni määradest võib 18ks muutuda. "Me vaidleme reformierakonnaga juba üle aasta selle üle, et kultuuriminister kaitseb väga jõuliselt kultuuriürituste piletite 18%-list käibemaksumäära," viitas Nestor võimaliku kõrgema maksumäära allikale.

Küll aga toetasid kõik seisukohta, et pensioniseadust ei muudeta. "Tsiteerides iseennast - kehtiv seadus peab üle elama mitte ühe majanduslanguse, vaid isegi mitu. Nii et seda me ei puuduta," kinnitas Nestor.

Tsahkna ütles, et vaatamata erimeelsustele on koalitsiooni temperatuur täiesti normaalne ning koalitsioonil on maailmavaateliselt olemas kõik eeldused valimislubadustega kauplemise asemel sisuliste lahendustega tegelemiseks.

"Ma arvan, et kõik saavad aru, et ultimaatumitega ei saa poliitikat ajada. Ma olen kindel, et jõutakse kokkuleppele," ütles ka Nestor.

Pentus rõhutas, et kõige olulisem on tasakaalus eelarve.

"Kui meie ettepanekud täies mahus vastu võetakse, siis nii ka läheb," lubas Pentus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. September 2008, 07:47
Otsi:

Ava täpsem otsing