Poola nõuab tasuta CO2 kvooti, Eestiga ühes paadis

01. september 2008, 11:14

Lõviosa oma energiast kivisöest tootev
Poola on Eestiga sama probleemi ees – Euroopa Liidu heitmekvoodid tõstavad
järsult elektrienergia hinda.

Nii taotleb Poola nagu Eesti Euroopa Liidult järeleandmisi, et ka pärast aastat 2013 saaks elektritootjatele heitmekvooti jagada tasuta. ELi plaan näeb ette, et nimetatud aastast alates tuleks elektritootjatel kogu tarvilik kvoot oksjonitelt kokku osta.

Poolas, mis toodab 92,5% oma elektrienergiast kivisöest, tähendaks see elektrihinna tõusu 100-300%, kurdab tänases ajalehes Financial Times Poola valitsuse energianõunik Krzysztof Zmijewski.

Iga MWh elektrienergia kohta paiskab Poola õhku 0,94 tonni CO2 heitmeid. Rootsi võrdluseks sama koguse kohta vaid 0,02 tonni.

Euroopa Komisjoni ametnike sõnul ei kavatse komisjon mööndusi teha ja jääb nõudmise juurde, et kogu kvoot tuleb elektritootjatel edaspidi siiski osta. Sest kvoodi hinnal on elektrienergia hinna kujunemisel suhteliselt väike osa.

„Meie analüüsid näitavad, et vaid 15% elektri hinna tõusust Poolas oleks tingitud heitmekvootidest,“ ütles keskkonnavoliniku Stavros Dimase pressiesindaja. Suurem tegur on kivisöe hind. Ja kuna komisjoni arvutuste aluseks on naftabarrel hinnaga 60 dollarit, siis tegelikult on heitmekvootide osa veelgi väiksem.

Lisaks saaks Poola heitmekvootide müügist aastas vähemalt 3 miljardit eurot, mida valitsus võib soovi korral kasutada elektrienergia hinnatõusu leevendamiseks tarbijaile.

Lisaks on elektrienergia tootjad Euroopas kvootide hinna n.ö teoreetiliselt juba tarbijaile üle kandnud, ehkki heitmekvooti on seni jagatud tasuta. Seega peaks heitmekvoodi hind teoreetiliselt hinnas juba arves olema, kirjutas FT.

Poola endine peaminister Jerzy Buzek, tänane Euroopa Parlamendi liige, soovitab luua sarnase energiabilansiga riikidele nagu Poola, Eesti, Bulgaaria ja Kreeka üleminekusüsteemi, mis võimaldaks mõnda aega elektritootjatele veel heitmekvoote tasuta jagada.

Vastasel korral riskib Euroopa sellega, et energiamahukas tööstus kolib minema. Poolest võib selle tagajärjel kaduda 500 000 töökohta, hoiatas Krzysztof Zmijewski.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. September 2008, 12:25
Otsi:

Ava täpsem otsing