Arktikast sai saar

02. september 2008, 15:46

Kliima soojenemise käigus on põhjapoolusest
esimest korda inimkonna ajaloos saanud saar. See võimaldab laevadel sõita ümber
Arktika jäämütsi ning leida lühemaid sõidumarsruute.

Sellist nähtust pole esinenud peale viimase jääaja algust 125 000 aastat tagasi. Ajalooline hetk tuli esile eelmisel nädalal tehtud satelliidipiltidel, millelt võis näha, et nii Loodeväil kui ka Kirdeväil on jää sulamise tulemusena avanenud, kirjutas The Telegraph.

Laevafirmad teevad juba plaane väilade avanemise ärakasutamiseks. Saksamaa ettevõte The Beluga Group kinnitas, et saadab järgmisel aastal esimese laeva ümber Venemaa läbi Kirdeväila Jaapanisse, hoides kokku umbes 7000 kilomeetrit.

Kanada peaminister Stephen Harper teatas aga, et Loodeväilast läbi sõitvad laevad peaksid ohutuse tagamiseks sellest esmalt Kanada valitsusele teada andma. Läbipääsud on kordamööda varemgi avatud olnud, läänetee oli lahti eelmisel aastal ning idatee aastal 2005.

NASA satelliitpildid näitasid, et Loodeväil avanes eelmisel nädalal, viimased takistused Arktika ja Siberi vahel olevast Kirdeväilast kadusid mõned päevad hiljem.

Eelmisel aastal oli merejää ulatus Arktikas rekordiliselt väike, see rekord aga ületatakse ilmselt paari lähema nädala jooksul. Mõned teadlased hoiatavad, et peagi võib põhjapoolust kattev jäämüts suviti hoopiski kaduda.

Neli nädalat tagasi evakueeriti liustiku sulavetest üle ujutatud Baffini saarelt turistid, samuti on Alaskal märgatud jääkarusid, kes ujuvad kõvemat jalgealust otsides sadu kilomeetreid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2008, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing