Miks saab hiirest rongaema?

02. september 2008, 09:34

Madala aju serotoniinitasemega hiired ei
tunne huvi oma järglaste vastu, selgub ajakirjas Nature Neuroscience
avaldatud tööst, vahendas Eesti Geenikeskus.

Serotoniin on üks olulisemaid neurotransmittereid ehk keemilisi ühendeid, mille abil närviimpulsse ühelt neuronilt teisele edastatakse. Kesknärvisüsteemis on serotoniini abil suhtlevad neuronivõrgustikud eriti olulised näiteks meeleolu, ärevuse, une, söögiisu, ja seksuaalkäitumise reguleerimisel.

Normaalsest madalam serotoniini abil toimuv neurotransmissioon esineb depressiooni korral ning lõviosa praegusel ajal kasutatavatest antidepressantidest on suunatud selle puudujäägi parandamisele.

Nüüd on teadlased avastanud, et serotoniin on hädavajalik vastsündinud hiirte ellujäämiseks: kui hiire-emadel puudub serotoniinineuronite arenemiseks vajalik valk (selleks lülitatakse välja geen Pet-1), surevad nende järglased esimese elunädala jooksul.

Kui selliste hiirte järglaskond anti kasvatamiseks normaalsetele hiirtele, jäid peaaegu kõik isendid ellu. Seega oli vastsündinute endiga kõik korras, nende suremust seletab aga madala serotoniinitasemega emade käitumine – viimaste ehitatud pesad olid viletsa kvaliteediga ja pojad jäeti lihtsalt külma kätte.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. September 2008, 17:41
Otsi:

Ava täpsem otsing