Tasku riskid on väikesed

ÄP 03. september 2008, 00:00

Konkurendid juba sahistavad, et Neinar Seli Tartus avatud uuele ärikeskusele ei jagu majanduslanguse ja tarbijate kokkuhoidlikkuse tõttu kliente.

Kas 2005. aastal tehtud liiga uljaste investeerimis- ja laienemisotsuste üks põhjus oli liiga optimistlik ja ehk ka asjatundmatu majandusprognoos?

Plasku ärimaja valmis kümme aastat tagasi börsikrahhi ajal. Tasku valmis samuti keerulisel ajal, kuid ma ei näe mingit põhjust tehtud otsuseid liiga optimistlikeks pidada - Tartu vajas juba ammu sellist kaubanduskeskust, sest linna kaubanduse raskuskese oli koondunud linna äärde Lõunakeskusesse ning kesklinnas puudus nii kaubandusvalik kui ka vaba aja sisustamise võimalus. Riskid on suhteliselt madalad.

Kas konkurentide jutt, et teile ei jagu kliente, vastab tõele?

Taskut külastas esimesel nädalavahetusel rohkem inimesi kui Tartus elanikke, ligi 115 000 inimest. Kinos käis kolme päevaga 4000 inimest ja parkimismajas üle 10 000 auto. New Yorkeri poes lõppes esimest korda järjekord alles pool tundi enne keskuse sulgemist. Need faktid räägivad iseenda eest.

Kui palju Tasku rajamine Tartusse maksma läks? Oli see Teie elu suurim investeering?

Emajõe Ärikeskuse rajamine on võtnud viimase kümne aasta jooksul kokku üle miljardi krooni. Valmis on nii hotell, konverentsikeskus, kino, bussijaam, kontorihoone kui ka kaubanduskeskus. Alates krooniaja algusest on tegemist suurima investeeringuga.

Kas Estiko börsilt ära viimine oli väikeaktsionäride suhtes ikka õiglane?

Börsile minek ei õigustanud end ega toonud juurde lisavahendeid investeeringuteks. Estiko aktsiad polnud kunagi börsil likviidsed. Tegin õiglase pakkumise üleostuks, mis toimus kooskõlas börsireeglitega ning finantsinspektsiooni järelvalve all. Viis aastat polnud Estiko dividende maksnud ja see pole praeguseni juhtunud, kuna ettevõtte vajas ja vajab edaspidi suuri investeeringuid, mida on kaetud ka minu teiste ettevõtete vahenditest.

Kui kiiresti teenib Tasku tehtud investeeringud tasa?

Äriplaani järgi teenib Tasku end tasa 15-17 aasta jooksul.

Mis oleks Eesti majanduse elavdamiseks vajalikud sammud?

Ettevõtja ootab alati õhemat riiki ja väiksemaid makse ning valitsus on viimasel ajal seda joont ka ajanud. Usun, et uusi nn kadedusmakse ei lisandu. Minu arusaamist mööda on riigis omavalitsusi liiga palju ning kompetentsi jääb puudu, mistõttu ootan riigilt senisest jõulisemat haldusreformi läbiviimist.

Kas Eestis juba liiga palju kaubanduskeskusi ei ole? On veel ruumi uutele tulijatele?

Ühe elaniku kohta on kaubanduskeskusi tõepoolest veidi palju. Üldist arendusturgu reguleerivad pangad. Kuni nende ehitamist finantseeritakse, niikaua neid ka kerkib.

Kas Plasku investeering on end tasa teeninud? Kas tegemist on Teie viimase nii suure projektiga või võib neid veel oodata?

Plasku ärimaja investeering on vaatamata raskele algusele kujunenud edukaks projektiks. See andis julguse Tasku arendamiseks. Kinnisvara kõrval pean oluliseks Estiko Plastari tootmise arendamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing