Leiti abielumehe pühendumust mõjutav geen

03. september 2008, 10:34

Mehe sobivuse pühendunud kooseluks võivad
osaliselt määrata tema geenid, leiti uues uurimuses.

Rootsi kaksikvendade põhjal tehtud uurimuse käigus avastati, et erinevused geenis, mis reguleerib hormooni vasopressiini taset, mõjutavad inimeste võimet kooseluga hästi toime tulla, kirjutas LiveScience.

"Meie põhiliseks avastuseks oli, et vasopressiini retseptori 1a geeni ja meeste sideme tugevuse vahel nende partneritega esines seos,” ütles uurimuse esimene autor Hasse Walum Stockholmi Karolinska instituudist. "Selle geeni üht varianti kandvad mehed said partneritevahelist sidet mõõtval skaalal keskmiselt madalamaid tulemusi.”

Walum märkis ka, et „kehvema partneri” geeni kandvate meeste naised hindasid oma kooselu kvaliteeti madalamalt. Uurimistöö tulemused avaldati ajakirjas Proceedings of the National Academies of Science.

Vasopressiini rolli olulisust märkas Walumi töörühm esmalt uruhiire peal tehtud uuringutes. Varasemate uurimuste käigus on näidatud, et vasopressiin vabaneb isaste loomade ajus paaritumise ajal. See innustab isaseid uruhiiri ka edaspidi paaritatud emasega läbi käima.

Uruhiired ja inimesed on aga väga erinevad loomad. Teadlased tahtsid välja uurida, kas sama kehtiks ka meeste puhul. Selleks otsis Walumi töörühm välja vasopresiin 1a geeni, mis on olemas nii uruhiirtel kui ka inimestel. Erinevused selles geeni mõjutavad oluliselt vasopressiini aktiivsust isastel uruhiirtel. Kas sel on sama mõju ka meestele?

Nad avastasid, et vasopressiin 1a geeni kindlat varianti nimega 334 omavad mehed said partnerite vahelise seose tugevust analüüsivates testides eriti kehvi tulemusi. Nad olid väiksema tõenäosusega abielus kui mehed, kes kandsid selle geeni teist varianti. Kui geeni mõlemaks alleeliks oli 334, kahekordistus tõenäosus, et mehe abielu on viimase aasta jooksul olnud tõsises kriisis.

Teadlased aga rõhutavad, et vasopressiin 1a geen pole ilmselt sugugi mitte ainuke faktor, mis kujundab mehe võime partnerlusele pühenduda. Tõenäoliselt on seotud paljud geenid ning nende seos keskkonnaga. On liiga vara süüdistada meeste võimetuses perele pühenduda vaid ühtainust geeni. Ka Walum ise loodab, et mehed ja nende abikaasad ei omista tema uurimusele liiga suurt tähtsust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. September 2008, 09:54
Otsi:

Ava täpsem otsing