3. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Betoonitootja Talot kärpis palku 25-30%

Veel möödunud aastal kasvasid 1990. aastal loodud ASi Talot tööjõukulud kiiresti, selgub firma 2007. aasta majandusaruandest. Töötajaid palgati juurde ning ehitajate palgad tõusid, kuid tänavu pole asjad nii roosilised kui mullu.

"Tuli mitte ainult töötasusid ligikaudu 25-30 protsenti kärpida, vaid ka loobuda mõnest ehitajast. Tõsi, läksid ainult need, kel lubasime minna. Püüame põhilist töötajaskonda hoida, kuid palkade vähendamine ei läinud kellestki mööda," kommenteeris Taloti ehitusosakonna juht Filipp Morozov.

Morozov lisas, et töötajate palku tuli vähendada vastavuses nende hõivatuse ning koormuse vähenemisega, ja seda vähemalt 10 protsendi võrra.

Morozov keeldus avaldamast konkreetseid numbreid, kuid märkis, et kasumi vähenemine on möödapääsmatu. "Kasumi vähenemise põhjus on kogu ehitussektoris sama - see on üldisest kriisist tulenev Eesti kinnisvaraturu paigalseis. Seejuures süvendab olukorda karm konkurents," selgitas ta.

Morozov kurtis ühtlasi tellimuste vähesuse üle. "Vaatamata sellele, et sel aastal on tööd tunduvalt vähem, püüame tellijatega olla ka ettevaatlikumad. Igale tellijale tuleb läheneda kaalutletult, et mitte sattuda olukorra ning tellija rahaprobleemide pantvangiks," rääkis ta.

Aasta teises pooles kavatseb Talot otsida aktiivselt tellijaid ning korraldada selleks turunduskampaania naaberriikides.

Nagu tunnistas ASi Tartu Maja Betoontooted asejuht Jaan Luts, pole ükski betoonitootja suurde kahjumisse kukkunud. Vastupidi, enamik selle sektori firmasid on omadega veel plussis, kuid võrreldes möödunud aastaga on kasumid kõvasti langenud.

"Väike turuküsitlus andis tulevikust aimu ja nii plaanime septembris-oktoobris koondada ligikaudu 15 töötajat," rääkis Luts. "Töökoormuse kahanemise tõttu vähenevad ka palgad. Loobusime preemiate ja teiste lisatasude maksmisest. Vastavalt arenguplaanile tahame suurendada eksporti ning muuta ettevõtte tööd efektiivsemaks."

Lutsu sõnul pole välistatud, et töö ümberkorraldamisel koondatakse kavandatust rohkem töötajaid. Võrreldes möödunud aastaga on töötajaskond juba praeguseks vähenenud 15 protsendi võrra.

E-Betoonelemendi juht Vaido Leosk rääkis dv.ee-le, et ka nemad on töötajate arvu vähendanud. Leoski hinnangul ei muutu majandusolukord lähiajal kergemaks ega ka hullemaks.

Võrreldes möödunud aastaga on E-Betoonelemendi müügimaht vähenenud 40 protsenti. Leoski sõnul moodustab märkimisväärse osa nende praegusest käibest eksport Venemaale.

Autor: Julia Vlasova

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt