Eesti sihiks peab taas saama euro

ÄP 04. september 2008, 00:00

Äripäeva eilse ümarlaua ümber kogunenud ettevõtjad, analüütikud ja poliitikud käisid välja mitugi head mõtet, kuidas praegust majanduslangust pidurdada, see ajapikku peatada ning taas tõusuks pöörata.

Nüüd on tähtis, et ideedest jõutaks tegudeni, et ettevõtjad ja valitsus ideid ka kuulda võtaks, sest kui tahes tarkadest sõnadest üksi pole tegudeta abi.

Äripäevale meeldib euro. Seepärast meeldib Äripäevale ka Padari üleskutse: võtta nüüdsest valitsuse peamiseks eesmärgiks Eesti üleminek eurole ning lähtuda kõigis maksupoliitilistes otsustes sellest sihist.

Kindlasti tuleb jätkata riigi kulutuste piiramisega. Ses suhtes näitab Enriko Aav maksuameti eesotsas üles head eeskuju. Võib-olla tuleks ta mõneks ajaks siseministriks panna, kui Jüri Pihl tõsise kokkuhoiu asemel endiselt retoorikaga vehib ja töötegemisest kõrvale hoiab?

Igal juhul kerkib see teema paljudes ettevõtetes esiplaanile: kui majanduslangus teeb koondamise möödapääsmatuks, tuleb see ära teha nii või teisiti. Ning mõnigi tippjuht võib varsti avastada, et kuna ta koondamisega hakkama ei saanud, alustavad omanikud temast endast. Kasvuaegadel saab igaüks hakkama, langus aga näitab, kes suudab firma karide vahelt läbi juhtida.

Ka palkade vähendamine on Eesti ettevõtjatele suhteliselt harjumatu. Ent kui ajad on rasked, tuleb sellele mõelda. Muidugi ei hakka keegi palku kergekäeliselt langetama. Ent olgem ausad: parem on koguda oma töötajad kokku, selgitada neile majanduse olukorda ja ettevõtte seisu ning see raske ja ebapopulaarne otsus ära teha, kui firma lihtsalt kinni panna. Viimasel juhul ei võida ju keegi midagi.

Väiksematel palkadel on ka Eesti majanduse kui terviku jaoks hea mõju. Mida vähem raha palgana välja jagatakse, seda vähem kulutatakse tarbimiseks. Seeläbi kaob hinnatõusu mootor ning pidurdub inflatsioon. Ei ole ju mõtet hindu üha edasi tõsta, kui kallimat kaupa keegi ei osta.

Inflatsiooni pidurdamine on aga Eestile äärmiselt tähtis, sest selleta ei tule meile eurot. On ju inflatsiooni 4,4%ne piir üks euro kasutuselevõtu eeldusi.

Äripäev arvab, et euro on Eestile hea siht. See aitab keskenduda majanduses olulisele ning hoiduda populistlikust priiskamisest. Seni tuleb aga valmistuda halvimaks, ent loota parimat. Praegu ei suuda keegi kindlalt ennustada, millal maailmamajandus taastub.

Eesti avatud majandus sõltub ju tugevalt väliskeskkonnast. Kuni turud kõikjal languses püsivad, on raske halba seisu koduturul ekspordiga parandada. Ent paindlik, säästlik ja dünaamiline ettevõte tuleb ka langusest edukalt läbi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing