Sirje Rank • 3. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

McCaini kampaanial Bushi vari

Esindab ta ju sama parteid, mis George W. Bush, kelle kaheksa võimuaasta järel on paljude ameeriklaste majad sundmüügis, dollar nõrk ning bensiini hind kaks ja pool korda kõrgem kui kaheksa aastat tagasi.

McCain ei salga, et erinevalt rahvusvahelistest suhetest ei ole majandus tema tugevaim külg. Selle avameelse avalduse on demokraadid varmalt oma valimisvankri ette pannud, tehes Sam Cooke'i laulu "Wondeful World" viisile McCaini majandusalast võhiklikkust pilava klipi. "Kas me tõesti tahame veel neli aastat selle vana laulu järgi tantsida," on sõnum valijaile.

McCain pakub majanduse ergutamiseks vabariiklaste traditsioonist retsepti - maksukärpeid ja vaba turumajandust.

Kui demokraatide kandidaat Barack Obama tahab maksupoliitikat kasutada eelkõige majanduses teenitud tulu võrdsemaks ümberjagamiseks ning plaanib ettevõtjate ja investorite jaoks makse tõsta ning riigi rolli suurendada, siis McCain usub, et esmalt tuleb soodsad tingimused luua ettevõtjatele, et need investeeriks ja uusi töökohti looks.

McCaini tahab kärpida ettevõtte tulumaksu, mis praegu on arenenud tööstusriikide seas üks kõrgemaid - 35%. Nagu tunnistas McCaini üks majandusnõunikke Meg Whitman, eBay endine juht, kaalus ta ettevõtjana ka ise maksude pärast firma üleviimist mõnda teise riiki.

Lastega peredele näeb vabariiklaste kava ette maksuvabastuse kahekordistumise, maksuhoobadega tahetakse tõsta ka tervishoiusüsteemi efektiivsust ja arstiabi kättesaadavust.

Demokraadid ründavad, et McCaini maksukärped lähevad kordades kulukamaks kui Bushi omad, mis soosisid rikkaid ning ajasid USA eelarve kreeni. Tegelikult ei toetanud ka McCain 2001. ja 2003. aastal Bushi maksukärpeid, kuid on nüüd nõunike juhatusel meelt muutnud.

Alati pole see nii - McCain ei karda partei seisukohtadega vastuollu minna. Nii toetas ta võitlust kliima soojenemise vastu juba ajal, mil George W. Bush probleemi tunnistadagi ei tahtnud, ning pooldas valimiskampaaniate rahastamise korra reformi, mis paljudele vabariiklastele vastukarva oli.

McCain ütleb ise, et ei lase "dogmal valitseda terve mõistuse üle". Nii õigustas ta USA valitsuse käitumist, kui see ei lasknud investeerimispangal Bear Stearns pankrotti minna. Samamoodi tuleb hoida USA suurimaid eluasemelaenufirmasid Fannie Mae ja Freddie Mac, mis on praeguses kinnisvarakrahhis suurtes raskustes.

Vankumatult on aga püsinud McCaini poolehoid vabakaubandusele, erinevalt Obamast, kes on protektsionismilainega kaasa läinud. Presidendina ei saaks McCain siiski mööda demokraatide kontrolli all olevast Kongressist, mis on vabakaubanduse suhtes väga skeptiline.

Maksudest tähtsamgi teema on McCaini jaoks USA sõltuvuse vähendamine imporditud energiast ning kliima soojenemist põhjustavate heitmete piiramine. Obamast enam panustaks ta tuumaenergeetika arendamisele, samas soodustusi alternatiivenergia arendamiseks McCain ei toeta. Kokkuvõttes taanduks selline poliitika vaid kitsa huvigrupi rikastamiseks, usub ta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt