Maksude laekumine on võrreldes eelmise aastaga miinuses

Hille Tressum 04. september 2008, 16:59

Maksude laekumine aasta esimese kaheksa
kuuga on võrreldes eelmise aastaga miinuses. Kõige tagasihoidlikumas tempos
kogunevad riigikassase sotsiaalmaks, juriidilise isiku tulumaks ning
kütuseaktsiis.

Aasta esimese kaheksa kuuga laekus maksudena 46,8 miljardit krooni, mis on 63,7 protsenti planeeritud maksutuludest. Möödunud aasta augusti lõpuks oli see summa 43,4 miljardit krooni ehk 63,9 protsenti.

Kuigi sotsiaalmaksu laekus võrreldes eelmise aastaga augustiga 12,1 protsenti rohkem, 2,7 miljardit krooni, on laekumise kasv endiselt kiiresti aeglustumas. Viimati laekus riigieelarve seisukohalt kõige mõjukamat maksu niivõrd nõrga kasvutempoga nelja aasta eest. „Sotsiaalmaksu laekumise andmeid tuleb vaadata koos arengutega tööturul, koos hõive ning palgakasvuga“ selgitas rahandusministeeriumi pressiesindaja lisades, et augusti sotsiaalmaksu laekumise kasvu aeglustumine oli ootuspärane ning palgakasvu pidurdumist ning tööhõive vähenemist aasta teises pooles nähti ette ka rahandusministeeriumi suveprognoosis. Kokku on sotsiaalmaksu laekunud 21,1 miljardit krooni, mis on tänu aasta esimese poole headele laekumistele siiski 18% rohkem kui aasta eest. Riik loodab aasta lõpuks kokku saada summa 31,6 miljardit.
Käibemaksu tuli augustis eelarvesse 2,01 miljardit krooni ehk 2,1% enam kui eelmisel aastal. Siiski ei anna laekumise kasv rahandusministeeriumi teatel lootust, et sama tendents ka edaspidi jätkuks, sest miski ei osuta tarbimise kasvule ning pigem on tegemist ühekordse mõjuga. Kasv tuleneb peamiselt käibemaksutagastuste tavapärasest madalamast tasemest, samas laekub jätkuvalt oodatust tunduvalt vähem käibemaksu impordilt.
Esimese kaheksa kuu seisuga on käibemaksu makstud 14,02 miljardit krooni ehk üle 400 miljoni krooni vähem kui mullu sama aja jooksul. Eelarves kavandatust on see vaid 61,5 protsenti. 2008. aasta eelarve täitmiseks oleks aga vaja, et käibemaksu laekuks 22,8 miljardit krooni ehk 2,2% rohkem kui eelmisel aastal.
Midagi rõõmustavat ei näita aktsiiside laekumise numbrid. Aktsiise laekus augustis 693 miljonit krooni, mis on 5,8% vähem kui aasta tagasi. Kõige kesisemad tulemused on ootuspäraselt kütuseaktsiis real, mida on kaheksa kuu jooksul kogunenud vaid 56 protsenti eelarves planeeritust. Kokku on riigikassase tulnud summa 3 miljardit krooni, augustis laekus sellest 447,5 miljonit. Viimaste kuude tavapärasest madalama laekumise põhjuseid tuleb rahandusministeeriumi hinnangul otsida alates aasta algusest tuntavalt kallinenud kütusehindadest. Ka järgmisel aastal arvestatakse rahandusministeeriumi sõnul senisest madalama kütuseaktsiisi laekumisega.
Languses on ka juriidilise isiku tulumaks. Augustis laekus 241,8 miljonit krooni, mis on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 17,7 protsenti vähem. Põhjuseks eelkõige kokku kuivavad dividendide väljamaksed, mille jätkuva langustrendi eest on hoiatanud ka Eesti Maksumaksjate Liit.

Maksude laekumine

Sotsiaalmaks 21,1 miljardit, 66,9 %
augustis 2,7 miljardit

Füüsilise isiku tulumaks 2 miljardit, 76,5%
augustis 493,6 miljonit

Juriidilise isiku tulumaksu 76,5%
augustis 241,8 miljonit

Käibemaks 14 miljardit, 61,5 %
augustis 2 miljardit

Alkoholiaktsiis 1,7 miljardit, 64,2 %
augustis 123,7 miljonit

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. September 2008, 17:11
Otsi:

Ava täpsem otsing