Meie partnerid sarnanevad emale ja isale

04. september 2008, 11:21

Meestele meeldivad naised, kes sarnanevad
nende emadega. Naised aga valivad oma abikaasadeks mehed, kes näevad välja nende
isade moodi, näitas uue uurimuse käigus läbi viidud arvutianalüüs.

Ungari teadlased uurisid 52 tudengit ja nende vanemaid. Uuringusse kaasati ka vabatahtlike kallimad ning nende vanemad, kokku analüüsiti 312 inimest, kirjutas LiveScience.

Vabatahtlike nägude analüüsimine arvutiga näitas, et naised sarnanesid sageli oma meespartnerite emadega, mis on kooskõlas psühhoanalüütiku Sigmund Freudi legendaarse Oidipuse kompleksiga. Sarnasus tuli eriti esile näo alumise poole, huulte ja lõua juures.

"Freudil võis olla õigus, kui ta väitis, et ema ja poja vaheline tugev emotsionaalne side mõjutab oluliselt hilisemat elu,” ütles Ungari Pécsi ülikooli evolutsioonipsühholoog Tamas Bereczkei.

Oluline sarnasus oli ka meeste ja nende naissoost partnerite isade vahel. See sarnasus tuli esile eelkõige näo keskosas, näiteks silmade vahe ja nina suuruse juures.

Uurijad oletasid, et mehed keskendusid näo alaosale eelkõige seetõttu, et just näo alaosa määrab eelnevate uuringute põhjal kindlaks, kui naiselik naine tundub. Naised aga keskendusid näo keskosale, kuna see on mehe näo kõige mehisem osa.

Hiljutised uurimused on näidanud, et nägu on partneri valimisel üks olulisemaid faktoreid – näiteks hindavad naised näo põhjal, kui mehine mees on, samuti tundub näo põhjal olema võimalik ütelda, kas mees on huvitatud isarollist.

Isa või emaga sarnase näo otsimine võib viia selleni, et inimesed valivad teadmatult oma partneriteks endaga mingil määral suguluses olevad inimesed. Teadlased on aga tõestanud, et sugulusristumisel ehk inbriidingul on nii häid kui ka halbu külgi. Ühelt poolt suureneb nii oht geneetiliste haiguste avaldumiseks, teiselt poolt aga kindlustab sarnaste geenidega inimesega laste saamine suurema hulga enda geenide jõudmise järgmisse põlvkonda. Teadlased arvavad, et antud meetod võibki olla kuldne kesktee inbriidingu kasude ja kahjude vahel: eelistatakse mõõdukalt sarnast inimest, kes meenutab vaid ühte vanematest.

Tulevaste uurimuste käigus on plaanis välja selgitada, kui palju mõjutab selliseid otsuseid kultuuriline taust. Teiseks eesmärgiks on välja uurida, kas avastatud efekt tuleb esile vaid elukaaslaste valikul või kehtib sama ka näiteks sõprade valikul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. September 2008, 10:32
Otsi:

Ava täpsem otsing