Veini vanuse määramiseks sobib osakeste kiirendi

04. september 2008, 11:31

Prantsuse teadlased lõid meetodi, kuidas
osakeste kiirendi abil määrata veini vanust. Uus meetod määrab kindlaks
tegelikult mitte veini enda, vaid pudeli vanuse, mille eeliseks on, et pudeli
sisu ei saa protseduuri käigus kuidagi mõjutatud.

Paljudel juhtudel valetatakse veini vanus tegelikust oluliselt suuremaks, et selle eest paremat hinda küsida. Testis kasutatakse röntgenkiiri, mis eralduvad, kui pudelid paigutatakse suure kiiruseni kiirendatud osakestevoo ette, kirjutas Reuters.

Osakeste kiirendi kasutamine sellise ülesande lahendamiseks võib tunduda ülepakkumisena, aga näiteks Londonis asuv Antique Wine Company müüb igal aastal üle 10 000 pudeli veini, kusjuures pudeli hinnad ulatuvad 2000 dollarist enam kui 10 000 dollarini.

Vanuse kindlaks tegemine on võimalik, sest klaasi valmistamine on keerukas protseduur ning igal klaasitehasel on kindel käekiri, mis aja jooksul kergelt muutub. Kasutades andmebaasi 19. sajandist kuni tänaseni toodetud klaasinäidiste kohta, saab teha järeldusi, millal ja kus vastav pudel on tehtud. Meetodi kitsaskohaks on, et testitakse pudeli, mitte veini enda vanust. Seega jääb võimalus, et uus vein villitakse vanasse pudelisse.

Veinide vanust on määratud varem triitiumi abil. Triitium on vesiniku radioaktiivne isotoop, mille poolestusaeg on kõigest 12,3 aastat. Triitium tekkis 20. sajandil atmosfääris läbi viidud tuumakatsetuste käigus. Seega on triitiumi mittesisaldav vein kindlasti vanem esimestest tuumaplahvatustest, kuid mõistagi ei võimalda see meetod testida sellest piirist vanemate veinide vanust, mille puhul olekski abi just uuest meetodist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2008, 11:31
Otsi:

Ava täpsem otsing