Vulkaanipurse värvib õhtutaeva punaseks

04. september 2008, 21:35

Viimase nädala jooksul on internetti
ilmunud hulgaliselt pilte tavapärasest punasematest päikeseloojangutest ning
punakatest ringidest planeet Veenuse ümber.

Tõenäoliselt on sellise vaatemängu peasüüdlaseks üks küllaltki tundmatu vulkaan Kasatochi Alaskal. Kasatochi 7. augusti purse paiskas atmosfääri suure koguse tuhka. Eriti oluline on, et tuhapilv jõudis enam kui kümne kilomeetri kõrgusele stratosfääri. See loob eeldused, et mikroskoopilised tuhaosakesed püsivad atmosfääris pikka aega ja levivad üle terve maailma, kirjutas LiveScience.

Pärast purset mõõdeti 25 kilomeetri kaugusel vulkaanist mahalangenud tuhakihi paksuseks 15 sentimeetrit.

Peenemad tuhaosakesed jõudsid aga atmosfääri ülakihtidesse ning kanti tuulega kaugele eemale. Vulkaanist väljutatud vääveldioksiid moodustas sulfaataerosoole, mis koos tuhaosakestega päikesevalgust hajutavad.

Mida rohkem on atmosfääris selliseid osakesi, seda enam valgus hajub ning muutub seeläbi punakamaks. Asi on selles, et valge valgus koosneb nö vikerkaarevärvidest. Sinine valgus on kõige lühema ning punane kõige pikema lainepikkusega. Mida lühem on valguse lainepikkus, seda enam ta hajub. Just seetõttu näemegi selget taevast sinisena, sest valge valguse sinine komponent on hajunud kõige rohkem. Sinisest ilma jäänud valge Päike on aga muutunud kollakaks. Kui Päike vajub madalamale horisondi kohale, läbivad valguskiired paksema atmosfääriosa ning valgus muutub punakaks. Kui hajutavaid osakesi on rohkem, muutub punane värvus veelgi pilkupüüdvamaks.

Iseenesest polnud Kasatochi purse siiski kuigi võimas. Näiteks Filipiinidel asuva Pinatubo vulkaanipurse 1991. aastal põhjustas kauneid vaatemänge üle maailma ning suutis aasta jooksul märkimisväärselt alandada õhutemperatuuri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. October 2008, 10:16
Otsi:

Ava täpsem otsing