ÄP fototoimetus • 4. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ära kärbi palka, parem koonda!

Nordea panga juht Vahur Kraft ootab Eesti majanduse jätkuvat langemist kuni 2010. aastani. Rahandusministeeriumi suvise majandusprognoosi järgi kasvab Eesti majandus järgmisel aastal 2,6 protsenti ja inflatsioon alanevat praeguselt 10-11 protsendilt kuueni. Eesti Tööandjate Keskliidu juht Tarmo Kriis küsis plussnumbrist kuuldes, millisele majandussektorile tuginedes on see saadud.

Äripäevas kriisi üle arutlenud asjatundjad eesotsas rahandusminister Ivari Padari, suurärimees Jüri Käo ja Eesti Panga presidendi Andres Lipstokiga usuvad, et kehval ajal peaks minema töötajate palkade kallale. Käo vahetaks välja heade aegadega harjunud miljonipalku teenivad firmajuhid, kes kitsikuses ettevõtte vedamisega hakkama ei saa. Toidutööstur Rein Kilk vaataks hea meelega üle juhtide igakuise teenistuse.

Äripäev ei pea vaesel ajal mõistlikuks kõigi töötajate palkade ühtlast langetamist. Kulusid on igal juhul õige piirata - ja mitte ainult kriisi ajel paanikahoos -, kuid tehes seda pigem töötajate arvu vähendades. Kutsuda inimesed kokku, kirjeldada nigelat situatsiooni, selgitada tausta ja võimalikke perspektiive. Ja ausalt ja realistlikult, mitte enne koosolekut roosakirjusid prille sahtlipõhjast ette otsides. Arvestama peab siiski tuntud tõega, et hullemaks saab alati minna.

Igal juhul kerkib koondamise teema, või "leidlikumates" firmades ka omal soovil lahkumise küsimus, nii või teisiti esile. Kui ei ole tellimusi, tootmist, sisulist resultaati, ei saa aastaid kestnud helge majanduskasvu aegu rajatud mitmekihilist, mõnel juhul ka põhjendamatult ülerahvastatud organisatsiooni ülal pidada. Võib ju proovida, aga lõpp on kiire tulema ja sel juhul valulik kõigile.

Palgakärbe võib õnnestuda, kuid sellega saab ettevõte ka valusalt näppu lõigata. Kui firmale pole olulised stabiilsus, teadmistepagasi- ja kogemustega töötajad, organisatsioonikultuur ja elementaarne lojaalsus, võib palganumbreid kärpida. Kui raskustesse sattunud ettevõte eelistab inimesi, kes mõistuse ja südamega tegutsevad, tuleks ikkagi mõelda uues turuolukorras üleliigseks muutunud töötajate viisakale koondamisele.

Äripäev on veendunud, et ettevõtted suudavad põhjendatud valikuid teha. Valida nii, et varsti ei peaks uuesti meeleheitlikult rapsima. Need on määrava tähtsusega otsused. Kindlasti on juhte, kes ei oska ega julge midagi ette võtta. Pole viga, nende eest hoolitsevad ettevõtete omanikud. Asendamatuid inimesi teatavasti pole.

Töötajate koondamine firma jätkamise garandina ei peaks praeguses 4protsendilise töötusemääraga Eestis olema isegi mitte üliarenenud kaastundemeelega juhile katsumus.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt