Sirje Rank • 4. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Euroopa Keskpank jättis intressi paika

"Te teate, et panga kompassil on ainult üks nõel ja see osutab inflatsioonile," ütles Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet intressiotsusele järgnenud pressikonverentsil. "Me oleme resoluutsed oma eesmärgis hoida inflatsiooniootused kindlalt ankrus," jätkas ta, mis panga definitsioonis tähendab enam-vähem 2 protsendi piiril.

Samas ei kasutanud Trichet eile inflatsioonist kõneldes oma kõige "karmimat sõnavara" ja peatus pikalt euroala majanduskasvu aeglustumisel. Nii jätkas euro eile dollari suhtes langustrendis, odavnedes pärastlõunal Londonis 1,4476 dollarile.

Euroala inflatsioon on juuni-juuli rekordiliselt 4 protsendilt küll järele andnud, aeglustudes augustis 3,8 protsendile, kuid kiirenemise risk püsib, ütles Trichet eile.

Nafta hind väga heitlik ja raskesti prognoositav, ehkki on juuli haripunktist 26 protsenti alla tulnud. Mullusega võrreldes on aga nafta hinnatõus ikkagi üle 45 protsendi. Teine ohukoht on ettevõtete hinnapoliitika ja palgakõnelused. Eriti toonitas Trichet eile, et igal juhul tuleb vältida toidu ja kütuse hinnatõusu ülekandumist ja juurdumist palkadesse ja hindadesse.

Eile avaldatud värskes majandusprognoosis on Euroopa Keskpanga analüütikud euroala selle ja tuleva aasta inflatsiooniprognoosi tõstnud vastavalt 3,5 protsendile ning 2,6 protsendile juunis prognoositud 3,4% ja 2,4% asemel. Euroopa Keskpanga sihiks seatud 2% taset pole loota enne 2010. aastat, ütles Trichet eile.

Euroala majanduskasvu väljavaateid on Euroopa Keskpank aga uues prognoosis kärpinud. Kui veel juunis prognoosis pank tänavu SKP kasvu 1,8% ja tuleval aastal 1,5%, siis värskes prognoosis on uued vahemikud tänavu 1,1-1,7% ning tuleval aastal 0,6-1,8%. Selle aasta teises kvartalis läks euroala majanduskasv esimest korda euro käibeletulekust miinusesse, kahanedes 0,2%. Kui kasv tuleb miinusega ka kolmandas kvartalis, on euroala nn tehnilise definitsiooni järgi majanduslanguses. Trichet põhjendas majanduskasvu aeglustumist nii väliste tegurite kui ka euroala investeeringute ja eratarbimise vähenemisega.

"Praegu on majanduskasvu eriti raske prognoosida," ütles Trichet, lisades, et riskid on kasvu pidurdumise suunas.

Viimati tõstis Euroopa Keskpank laenuintresse juuli alguses. Analüütikute hinnangul uusi liikumisi niipea oodata ei ole.

Eile jättis baasintressi paika ka Suurbritannia keskpank, Rootsi keskpank aga otsustas inflatsiooni ohjeldamiseks 13. korda intresse tõsta 4,75%-le. Ent ka Rootsi keskpank andis eile mõista, et majanduskasvu pidurdumine intresse rohkem tõsta ei luba.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt