USA tippviiuldaja ERSO ees

Kersti Inno 05. september 2008, 00:00

Imelapsena tuntuks saanud Korea juurtega ameeriklanna esines juba 8aastaselt New Yorgi Filharmoonikute ees ning nüüdseks on temaga koostööd teinud nimekate orkestrite ja muusikute nimekiri muljetavaldav.

Talle omistatud paljude autasude hulgas on ka instrumentalistide jaoks üks prestiižsemaid - Avery Fisher Grand Prize, mille laureaatidest on ta noorim. Lisaks sellele valis ajakiri Newsweek Sarah Changi 2006. aastal 27aastasena 20 olulisema naise hulka Ameerikas.

Legendaarne viiuldaja lord Yehudi Menuhin on öelnud: "Sarah Chang on imelisim, perfektseim, ideaalseim viiuldaja, keda olen eales kuulnud."

Sarah Changi soleerimisel saab kuulata üht säravamat pärli põhjamaisest viiulirepertuaarist - Jean Sibeliuse viiulikontserti. Kõige sagedamini esitatavate viiulikontsertide komponistidest on Sibelius ainuke, kes ise oli tõsiselt õppinud viiulimängu, muidugi arvesse võtmata Paganinit. Kontserdi sooloosa on viiuliliteratuuris raskemaid, hiilgav virtuoosiülesanne, mis nõuab füüsilist vastupidavust.

Sajandi alguse viiulikunstnikud suhtusid üldse kahtlusega sellesse n-ö võimatult raskesse kontserti. Eesti publikul on nüüd võimalus kuulata, kuidas kõlab see noore hapra naise Sarah Changi esituses.

Kontserdi avalooks tellis ERSO uue teose Eesti orkestrimuusika grand old man'ilt Eino Tambergilt.

"Kuna tellimus oli avakontserdi jaoks, arvasin, et muusika võiks olla pidulik. Leidsin ka pealkirja - "Festivo". ERSO peadirigent Nikolai Aleksejev on esiettekandel publiku ette toonud juba kaks minu teost ja alati olen rõõmu tundnud temaga koos töötamisest. Seekord pühendasin uue teose temale," ütleb Tamberg.

Kontserdi teises pooles tuleb ettekandele Antonin Dvor?ki sümfoonia nr 7.

Autori juhatusel kõlanud esiettekanne Londonis 1885. aastal oli nii menukas, et ajakirjandus hindas teost üheks paremaks kaasaegseks sümfooniaks.

Selles beethovenlikult võimsas sümfoonias kõlab vastu autori kodumaa-armastus nagu paljudes teisteski tolle ajastu rahvusromantiliste heliloojate teostes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:56

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing