Arvamus: läänel on hoovad Venemaa ohjamiseks

05. september 2008, 12:44

Lääneriikide võimalused Venemaad mõjutada
ja ohjata on küll piiratud, kuid kaugeltki mitte olematud, kirjutab Petersoni
Instituudi teadur ja mitme Venemaad käsitlenud raamatu autor Anders Aslund
ajalehes Financial Times.

Venemaad ei või isoleerida, sest just avatud turud ning rahvusvahelised standardid toovad kõige paremini ilmsiks Venemaa peaministri Vladimir Putini ning tema käsilaste tegeliku olemuse, kirjutab Aslund. Ning igasugused meetmed tuleks sihtida suurte riigifirmade ja tippametnike, mitte eraisikute ja ärimeeste vastu, leiab ta.

Esiteks soovitab Aslund Euroopa Liidul kinnitada ühtne energiapoliitika ning jõustada energiaharta reeglid ka Venemaa suhtes – läbipaistev tegevus, võrdsed õigused investeerida ning kolmandate osapoolte juurdepääs torujuhtmetele. Ühtses Euroopas on jõud, sest kõik Venemaa torujuhtmed väljaspool Nõukogude Liitu suunduvad Euroopasse.

Teiseks peab Euroopa Komisjon nõudma Gazpromilt energia tootmise ja transpordi lahutamist, et lõpetada monopol. Kui Euroopa Liit saab kohtus võidelda Microsofti monopoli vastu, miks siis mitte Gazpromi monopoli vastu. Nord Streami ja South Streami torujuhtmeprojektid tuleb peatada.

Kolmandaks peaksid lääneriigid Aslundi arvates uurima Venemaa tippametnike ja vahendusfirmade võimalikku rahapesu.

Neljandaks tuleb kehtestada ranged eetilised reeglid välisriikide poliitikutele, kes lähevad tööle Venemaa riigifirmadesse. USA eeskujul peaks ka EL kehtestama reeglid, mille järgi lobitegevusest saadud summad oleksid avalikud.

Ning lõpuks, kui lääne uurimisorganitel peaks olema infot Putini või tema lähikondsete seotusest korruptsiooniga, siis tuleb see avalikustada. Miski ei kahjusta tema positsiooni venemaalaste silmis enam kui tõendatud korruptsioon.

Venemaa ja selle liidrid on üsna haavatavad, leiab Aslund, kuid lääs peab seisma ühtsena.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. September 2008, 12:44
Otsi:

Ava täpsem otsing