Milline näeb välja Euroopa geneetiline kaart?

05. september 2008, 17:16

Teadlased on näidanud, et genoomianalüüsi
abil on inimese päritolu võimalik määrata vaid mõnesaja kilomeetrise veaga.
Lisaks esivanemate päritolu uurimisele võimaldab uus uurimus paremini mõista
geenide rolli erinevates haigustes.

Kui teadlased kandsid kahedimensioonilisele graafikule 3000 eurooplase geneetilise varieeruvuse, oli tulemuseks kaart, mis sarnanes märkimisväärselt Euroopa kaardiga. Uurimistöö tulemused avaldatakse ajakirja Nature selle nädala numbris, kirjutas Technology Review.

Sarnaseid uurimusi on läbi viidud varemgi, kuid antud uurimus läheb kaugemale, kasutades algoritme, mis ennustavad inimese geograafilist päritolu suure täpsusega vaid tema genoomi põhjal.

Põhimõtteliselt pole tulemustes midagi üllatavat, ütles Saksamaal asuva Kieli ülikooli teadlane Michael Krawczak. On selge, et mida kaugemalt inimesed pärit on, seda erinevamad on nende geenid. „Kuid seda fenomeni pole kunagi varem demonstreeritud kogu genoomi tasemel,” selgitas ta. Sellist uurimust võimaldab genoomi uurimise meetodite kiiremaks ja odavamaks muutumine.

Geeniproovid koguti esmalt inimestelt, kelle esivanemate geograafiline päritolu oli võimalik kindlaks määrata, näiteks sobisid inimesed, kelle kõik neli vanavanemat olid pärit samast riigist.

Seejärel valmistasid teadlased kahedimensioonilise kaardi, kuhu indiviidid paigutati vastavalt sellele, kui sarnased või erinevad nad teistega võrreldes olid. Kui lisati värvikoodid, mis näitasid katsealuste vanavanemate päritolu, oli tulemus mõjuv: Euroopa kuju ja piirid tulid selgelt esile.

Selliste uurimuste üheks eesmärgiks on aidata geneetilist epidemioloogiat või populatsioonide geeniuuringuid. „Nii saab suureskaalaliste epidemioloogiauuringute juures raha kokku hoida,” selgitas Krawczak. Iga inimese genotüüpi määrata on kallis. Kui oleks võimalik aga koostada geneetilised kontrollrühmad erinevate populatsioonide jaoks, oleks ravimeid erinevate populatsioonide peal lihtsam testida.

Tõenäoliselt korjab sellist tüüpi uuringud peagi üles ka mõni paljudest ettevõtetest, kes oma päritolust huvitatud inimestele interneti kaudu DNA-teste pakuvad. Selliste ettevõtete poolt hetkel pakutav pilt inimese päritolust on küllalt hägune. Kui aga genoomide uurimine muutub odavamaks ja kaardistamiseks vajalik tarkvara edasi areneb, paraneb vastavat tüüpi teenuste kvaliteet kõvasti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. September 2008, 10:32
Otsi:

Ava täpsem otsing