Rantjee-elu ajab haigutama

1706-aripaev 05. september 2008, 07:46

Ettevõtjad, kes viimaste aastate jooksul on
osalused oma ärides maha müünud, jätkavad tegusate inimestena uute
investeeringutega ega naudi rantjee-elu. Vaid mõni mitmekümnest küsitletust
möönis, et võttis vahepeal aja maha, kuid mittemidagitegemine muutus pikapeale
igavaks ja tüütuks.

"Olen kevadel ja suvel asja lõdvemalt võtnud, kuid õige pea hakkas jube igav," räägib Viido Einer, kes müüs veebruaris Tallinna Kaubamajale maha oma jalatsiäriketi ASi Suurtüki NK. "Minu jaoks selgus tõsiasi, et elamise mõte on ikka tegutsemine." Sestap jätkab Einer aktiivset tegutsemist oma teises firmas Venus Kinnisvaras.

August Kull, kes 2006. aasta märtsis müüs koos kaasaktsionäri Margus Proosiga maha mööblitootmisettevõtte ASi Thulema, kinnitab, et ei suudaks elada rantjee-elu. "Kõik teised inimesed lähevad igal hommikul tööle, aga sina loed hommikused lehed kohvi kõrvale läbi ja mis sa siis edasi teed? Igav ju!" põhjendab Kull, miks ta jätkab tegutsemist ettevõtete juhtimis- ja nõustamisteenuseid osutaval turul. Proos on aga suisa palgatööl ehk OÜ Kose Vesi juhataja.

Tartus tegutsenud eduka odavpoodide keti Tirsi 2005. aasta aprillis A-Selverile maha müünud Toomas Määrits on veendunud, et ükski senine aktiivne inimene ei saa pärast ettevõtmise müümist jääda päevapealt passiivseks. "Loomus lihtsalt ei luba seda," põhjendab Määrits ja lisab, et nad jätkavad koos kompanjoniga tegutsemist kinnisvaraturul, ehitades Tartusse näiteks uut Selverit.

70aastane Ülo Ambos peab osaluse mahamüümist satelliitside antennide tootjas ASis Tarberaud (praegune AS Vertex Estonia) oma neljandaks pensionisambaks, mis võimaldab tal muretult nautida pensionipõlve ja tegeleda asjadega, mida ta 24 aastat ettevõtte juhina teha ei jõudnud.

Ambose sõnul oli osaluse müük 2006 suvel preemia tehtud elutöö eest ja neli aastat varem, 2002. aastal omistatud tiitel - Eesti aasta insener - tunnustuseks elutöö eest.

Ambose sõnul püüab ta nüüd, pensionil olles, kõik selle tagasi teha, mis tal pingelisel töötegemise ajal tegemata jäi. "Hakkasin raamatuklubi liikmeks ja tihti külastan raamatukogu, eriti meeldivad mulle ajaloolised teosed ja kaasaegsete elulood," tunneb Ambos taastärganud kultuurihuvist head meelt. "Samuti oleme abikaasaga viimastel aastatel korduvalt käinud turismireisidel. Tarberaua ajal viibisin küll ka USAs ja mitmel pool Euroopas, aga need olid puhtalt tööalased reisid."

Ettevõtja Raivo Heina kinnitusel ei müünud ta internetiportaale maha mitte raha pärast, vaid selleks, et saada vabaks ettevõtete igapäevasest juhtimisest ning pühenduda perele, amatöörastronoomiale ja reisida sinna, kuhu hing ihaldab - näiteks kosmosesse.

"Ma ei vajanud raha, seda oli mul tänu teenitud omanikutulule juba enne ka piisavalt," rõhutab Hein. "Vajasin vaba aega, et tegeleda pere, kodu ja hobidega. Jube hea on hommikul ärgata teadmisega, et ei pea tõttama koosolekule ega hakkama lahendama igapäevaseid probleeme." Hein muigab, et nad on abikaasaga justkui rollid ära vahetanud: tema on kodune ning sekeldab hommikust peale tütardega ja naine läheb tööle Arco Varasse, kus ta on pearaamatupidaja.

"Kellel raha ei ole, see unistab, et küll ma oleksin tegija, kui mul oleks miljon krooni," räägib Hein. "Tegelikult ei anna miljon krooni naudingut ega vabadust kulutamiseks - see kulub liiga kähku ära." Heina kinnitusel pole ta firmade müügirahast sentigi kulutanud. "Rikkus tuleb säästes, mitte kulutades," on Hein veendunud ja sirutab välja käe ning haarab laualt telefoni. "

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. September 2008, 19:44
Otsi:

Ava täpsem otsing