Piimatootjad hauvad ühisrinnet

Anne Oja 08. september 2008, 00:00

Eesti piimatootjate koostöökogu (EPIKO) juht Kalev Kreegipuu ütles, et koostöökogu ise toorpiima vahendama ega müügiläbirääkimisi pidama ei hakka, kuid kuu aja pärast luuakse uus juriidiline isik, kes sellega tegeleb.

"Praegusi lepinguid üle anda ei saa, kuna need on sõlmitud kahe poole (piimatootja ning -kombinaadi - toim) vahel. Lepingu lõpetamise tähtajad on kuni kolm kuud," rääkis Kreegipuu. Ta jättis lahtiseks, kas ja milliseid trahve piimatööstused lepingute ülesütlemise puhul rakendada saaksid.

Eelmisel nädalal pidas piimatootjate koostöökogu Paides oma esimese koosoleku. Kohalolijad vahetasid informatsiooni toorpiima müügimahtude, hindade ja ostjate kohta. Ühtlasi arutati võimalusi ja vorme sisulise ühise majandustegevuse käivitamiseks.

"Eks ta oli jutuks, aga see on tootjate vabatahtlik otsus ja teiseks on siin konkurentsireeglid. Neid me kahtlemata rikkuma ei hakka," kostis Kreegipuu uurimise peale, kas arutati toorpiima müügilepingute lõpetamist.

Konkurentsiameti järelevalveosakonna juhataja Juhan Põldroos kinnitas, et amet jälgib pingsalt ühisrindesse koondunud piimatootjate ettevõtmisi, hinda dikteerida soovivate tootjate tegevust kartelliks nimetada on aga liiga vara.

Põldroosi sõnul on nad meili teel ja telefonitsi suhelnud, seda nii tootjate kui ka ameti initsiatiivil. "Viimati kui suhtlesime, jäi mulle mulje, et nad ei tea täpselt veel isegi, mida teha tahavad. Nüüdseks on asi hakanud vormi võtma, kuid praegu on veel raske sel teemal spekuleerida," ütles ta.

Kreegipuu sõnul lepiti eelmisel nädalal, et koostöökogu liikmed esitavad kolme nädala jooksul oma ettepanekud ühistegevuse juriidilise vormi ja tegevussuundade kohta. Uudiseid on oodata umbes kuu aja pärast, kinnitas ta.

Advokaadibüroo Sorainen advokaadi Ivar Kurvitsa hinnangul on tootjate koostöö tavapärane ja konkurentsiõigusega kooskõlas, kuid ta hoiatas hinnakokkulepete eest.

"Küll oleks soovitatav Eesti piimatootjate koostöökogu liikmetel hoiduda omavahel sõlmimast toorpiima hindade ja müügimahtude kokkuleppeid," selgitas Kurvits. "Sõltuvalt kokkuleppe sisust võib tegemist olla konkurentsi kahjustava kokkuleppega ja see on kriminaalkorras karistatav."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing