ELi lobistid ei pööra Kallase registrile tähelepanu

Mariliis Pinn 08. september 2008, 12:02

Brüsselis on umbes 15-20 000
lobisti, kes iga päev üritavad seadusandjate tähelepanu oma klientide
arvamustele tõmmata, siiani on asepresident Siim Kallase algatusel loodud
huvirühmade ehk lobistide registris ennast kirja pannud vaid 300
huvirühma.

4. septembriks oli EUObserveri andmetel ennast kirja pannud vaid 303 huvirühma.

Samas USAs mõisteti Washingtoni üks mõjukamaid lobiste Jack Abramoff just neljaks aastaks vangi, sest ta kasutas korruptiivseid võtteid, koos temaga mõisteti veel süüdi 13 ametnikku ja lobisti. Läbipaistva huvirühmade tegevuse eest seisjad väidavad, et USA karmid kohustuslikud seadused võimaldavad selliseid asju tabada.

Brüsselis arvatakse, et vabatahtlik register ei ole piisav.

„See ei ole piisav,“ oli ka Siim Kallase esindaja Valerie Rampi veendunud. „300 juba registreerunut ei ole piisav. Kuigi madalas aktiivsuses võib-olla süüdi suvi,“ lisas ta.

Registreerunud on 126 kaubanduskoda, 56 mittetulundusühingut ja vaid kolm mõttekoda. Üksi lobifirma ei ole registreerunud.

Samas selgitas Rampi, et meedias on räägitud 15 000 inimesest, kes teevad lobitööd, samas registrisse panevad kirja ennast organisatsioonid.

Brüsseli professionaalsete lobistide katusorganisatsiooni EPACA president Jose Lalloum seletas, et registreerimine ei ole nii lihtne kui paistab. „Me peame kliendiga rääkima, et ta on sellega nõus ja et ei tekiks topeltregistreerimist, vältimaks seda, et registrisse satuks klient ja firma, kes tema eest lobitööd teeb,“ selgitaks ta.

Kuid siiski soovitas ta oma organisatsiooni liikmetel kuu lõpuks ennast arvele võtta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. September 2008, 12:24
Otsi:

Ava täpsem otsing