Euroopa advokaadid koostavad ühtset eetikakoodeksit

08. september 2008, 17:56

Eelmise nädala lõpus toimus
Brüsselis 2008 Euroopa Liidu Advokatuuride ja Õigusliitude Nõukogu (CCBE)
alalise komitee istung, kus arutati Euroopa Advokaadi ühendatud
eetikakoodeksit, mille koostamine on CCBE initsiatiivil alanud.

Eesti Advokatuuri esindas istungil delegatsiooni juht CCBEs, vandeadvokaat Ain Alvin, teatas Eesti Advokatuur. „Arvestades seda, et täna on igal rahvuslikul advokatuuril erinev eetikakoodeks, mis küll tunnustab ja võtab aluseks ühtsed Euroopa advokaadi eetika põhiprintsiibid, on detailides eetikakoodeksid võrdlemisi erinevad,“ ütles Ain Alvin.

„Erinevad reeglid võimaldavad Euroopa erinevates jurisdiktsioonides sama olukorda lahendada erinevalt, mis seab aga advokaadid oma kutsetegevuses ebavõrdsesse olukorda. Ettevõtmine on seda komplitseeritum, kuna vajab muuhulgas muudatusi rahvusriikide õiguses,“ lisas Alvin.

Alvini sõnul arutati ka fondi CCBE European Rule of Law asutamist. Fondi eesmärgiks on toetada rahaliselt algatusi, mis on suunatud inimõiguste ja vabaduste kaitsmisele, samuti toetada advokatuuride sõltumatuse ideed ja aktualiseerida advokaadi kutserolli ühiskonnas.

CCBE andis välja järjekordse Human Rights Awardi, soovides esile tõsta muuhulgas advokaate või advokaadiorganisatsioone, kes ei ole allunud avalikule survele oma klientide õiguste kaitsel ka siis, kui avalikkuse või totalitaarse režiimi surve on olnud ekstreemne. „Tänavuse auhinna sai Hiina advokaat Li Heping, kes Hiina vabadusvõitlejaid kaitstes on korduvalt jäänud võimude ebademokraatliku surve alla üksnes seetõttu, et ta on advokaat ning oma kutserolli täites allutatud võimude poolt piinamistele ja saadetud vanglasse.“

CCBE arutas Hiina advokaatide olukorda ka üldisemalt ning CCBE juhtkond pöördus vastava avaliku kirjaga Hiina valitsuse poole.

Käesoleval aastal täitub 60 aastat Inimõiguste ja -vabaduste deklaratsioon vastuvõtmisest. CCBE kavandab ulatuslikke üritusi tähtpäeva tähistamiseks.

Komisjon arutas ka terrorismi- ja rahapesu vastase võitluse neid aspekte, mis seonduvad advokaaditegevusega, analüüsides erinevate jurisdiktsioonide vastavat kogemust ning tegi ettepanekud CCBE ja FATFi (Financial Action Task Force) kohtumiseks.

CCBE (The Council of Bars and Law Societies of Europe) on enam kui 700 000 Euroopa advokaadi esindusorganisatsioon, mille täisliikmed on 31 ning vaatlejaliikmed 10 riigi advokatuurid või õigusliidud. Eesti Advokatuur sai 1960. aastal loodud CCBE täisliikmeks 1. mail 2004 seoses Eesti ühinemisega Euroopa Liiduga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. September 2008, 17:56
Otsi:

Ava täpsem otsing