Anne Oja • 8. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kiiritustehas peab pankroti süüdlaseks ministeeriumi

Sauele kiiritustehase rajanud Steri ei suuda Hansapangale tagasi maksta 23,3 miljoni kroonist investeerimislaenu.

"Aruandeaasta lõpul oli Steri tehase võimsus vaid kümnendik planeeritud maksimaalsest lubatud võimusest ning kiirgusallikate aktiivsuse suurendamiseks esitati taotlus keskkonnaministeeriumile," selgitas Steri juht Jaanus Pikani 4. juulil majandusaruandes pankroti põhjuseid.

"Kahjuks alustas keskkonnaministeerium taas venitamistaktikat loa muutmise menetlemisel ning praeguseks on Steri sattunud keerukasse majanduslikku olukorda, kus olemasolev võimsus ei võimaldada saavutada käibemahtusid, mis on vajalikud laenude teenindamiseks ja kulude katmiseks, ning teisalt ei ole ebakindluse tõttu võimalik aktiivne turundustöö lisaklientide leidmiseks," kirjutas Pikani aruandes.

Keskkonnaministeerium teatas, et ametnikud pole kiirguslubade andmisega venitanud ega Steri pankrotis süüdi. Septembris 2007 väljastas ministeerium loa, millega sai Steri õiguse kasutada kaupade steriliseerimiseks kinniseid kiirgusallikaid. Ministeerium täpsustas, et steriliseerimistehase projekteeritud võimsus on 37 PBq, kuid firma taotles luba tunduvalt madalama, 5,6 PBq võimsusega kiirgusallikate kasutamiseks.

"Just nii palju ehk umbes 1/6 koguvõimsusest ASi Steri kiirgusallikaid kasutada tohibki. Selle aasta kevadel taotles Steri kiirgusallikate arvu suurendamist. Kuna Steri tegevus on kiirgusseaduse alusel suure ohuga tegevus, kontrollib keskkonnaministeerium kavandatavat väga hoolikalt," vahendas keskkonnaministeerium eile kiirgusohutuse büroo spetsialisti Evelyn Pesuri sõnu.

Praegu ootab ministeerium Pesuri andmetel Steri hädaolukorra lahendamise kava testimist, mida peab tegema loa järgi kord aastas. Seega ministeerium enda väitel ei venita, vaid ootab tehase võimsuse suurendamiseks seniste kohustuste täitmist.

"Steri praegune luba kehtib veel neli aastat, mistõttu ei saa öelda, et Steri ei saaks teha aktiivset turundustööd lisaklientide leidmiseks," oli Pesur nördinud.

2008. aasta algul otsis Steri täiendavat investorit, võttes nii 2006. kui 2007. aastal aktsionäridelt laenu. Mullu laenasid aktsionärid hinge vaakuvale Sterile 15% aastaintressiga üle 5 miljoni krooni.

Mullu töötas ASis Steri kolm palgalist inimest. Ettevõtte käive ulatus 0,23 miljoni ning puhaskahjum 7,5 miljoni kroonini.

Bilansipäeva seisuga oli ASi Steri omakapital 9,25 miljoni krooniga miinuses. "Praeguseks on aktsiaseltsi juhatus, nõukogu ning aktsionärid jõudnud arusaamisele, et kuigi ettevõtte praegune müügimaht on võimeline tagama tootmistegevusega seotud igapäevased kulud, ei ole reaalne tagada olemasolevate laenude teenindamist," seisab Steri aruandes.

Pikanilt ei õnnestunud aripaev.ee-l eile kommentaari saada, kuna Pikani viibib terve nädala välisreisil.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt