ÄP fototoimetus • 8. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Taliga: lühinägelik on palku maha võtta

Eesti Ametiühingute Keskliidu juht Harri Taliga vastas eile aripaev.ee lugejate küsimustele.

Kui ettevõte on juba kahjumis, maksavad omanikud sõna otseses mõttes peale, et töölised saaksid tööd teha ja peresid toita. Kas ja kui palju võiks töötaja lasta oma palka alandada, et rasked ajad üle elada?

Kahjum on väga sageli raamatupidamislik mõiste, kuid konkreetse äriprojekti käivitamisel võib kasumisse jõudmiseks kuluda mitu aastat. Turumajanduses pole ettevõtlus heategevus ja kui ainsat väljapääsu nähakse töötajate palkade langetamises, siis ei garanteeri see raskest olukorrast väljatulekut. Kümmekond aastat tagasi oli küllalt ettevõtteid, kus palga maksmisega venitati pool aastat või kauemgi, kuid see ei päästnud pankrotist.

Kas Teie arvates on töötu parem olla kui veidi väiksema palgaga, aga ikkagi tööl?

Kindlasti pole töötu põli magus ning iga normaalne inimene soovib teha tööd ja saada selle eest tasu, mis võimaldab inimväärse toimetuleku. Kui ettevõte on suurtes raskustes, on radikaalsed muudatused ilmselt möödapääsmatud, kuid lühinägelik oleks loota, et kasu tõuseks kõigi töötajate palkade vähendamisest. Mida madalamale latti lasta, seda raskemaks läheb ettevõttel.

Kas majanduse languse tingimustes on õige tööandjale survet suurendada?

Töötajate soov saada inimväärset palka on paratamatult üks hoob, mis sunnib tööandjat otsima võimalusi tootlikkuse tõstmiseks. Kui me vaatame viimase kümnendi majandustulemusi, siis näeme, et kasumid ja kasumi osakaal Eesti majanduses on kasvanud paralleelselt palkade tõusuga.

Mõistagi ei jaga ma seisukohta, et majanduse jahenemise kogu raskus peaks langema vaid töötajate õlgadele. Ettevõtlus on alati ja kõikjal seotud teatud riskiga. Ja vaevalt parandaks olukorda see, kui ahvatleda ettevõtlusse inimesi, kellel puuduvad vajalikud eeldused-teadmised.

Kui suur on ametiühingu keskliidu esimehe töötasu?

Palk on 30 000 krooni kuus (bruto), ametiautot, preemiaid, soodustusi ei ole. Kui lisatasu makstakse, siis kõigile EAKLi töötajatele ühesugustel alustel. Samuti on kehtestatud mobiilikõnede limiit.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt