USA valitsus aitas börsid tõusule

Sirje Rank 09. september 2008, 00:00

Eriti tugevad tõusjad olid pangandussektori aktsiad, sealhulgas Swedbanki ja SEB aktsiad Stockholmis, kerkides mõlemad üle 8%.

USA valitsuse väärtpaberite vastu aga huvi vähenes.

Analüütikud ei kiirusta siiski kinnitama, et halvim on nüüd möödas. "Riskijulguse lõplikust tagasitulekust on vara rääkida," ütles SEB privaatpanganduse osakonna strateeg Peeter Koppel. "Meil on alles esimene päev n-ö uues maailmas."

Sisuliselt kõrvaldas USA valitsus turult suure riskimomendi - Fannie ja Freddie saatus on juba pikka aega kõigutanud maailma finantsturgude stabiilsust. Ka on nüüd rohkem lootust, et USA majandust rõhuv kinnisvaraturu langus lõpuks põhja leiab.

IMF ja Šveitsis eile koos olnud keskpankade juhid kiitsid USA valitsuse otsuse heaks. Hea sõna poetas ka investeerimisguru Warren Buffett, märkides CNBC Todayle, et USA rahandusminister Henry Paulsen tegi "täpselt seda, mida vaja".

Päästeplaani avaldas Paulson pühapäeval - USA Kongressi poolt ameeriklastele eluaseme soetamise lihtsustamiseks loodud Fannie ja Freddie on tagasi riigi kontrolli all. Nende bilansis või tagatisega on üle poole USA eluasemelaenudest (enam kui 5 triljoni dollari väärtuses) ning just nende rahaga on laenukriisi ajal USA eluasemeturul "hinge sees hoitud".

USA valitsus saab Fannies ja Freddies miljardi dollari eest eelisaktsiaid ja õiguse 79,9protsendilisele osalusele.

Lisaks on valitsus valmis eraldama kuni 200 miljardit dollarit, et katta kinnisvara hinna languse kahjumeid. Aastaga on Fannie ja Freddie kahjumid kasvanud 15 miljardile dollarile.

Kodulaenude teenindamisega hätta jäänud Ameeriklaste hulk on enam kui 30 aasta kõrgeim.

"Meie majandus ja turud ei toibu enne, kui kinnisvaraturg on põhjast läbi. Fannie Mae ja Freddie Mac on kriitilise tähtsusega, et eluasemeturul võiksid asjad paremusele pöörata," põhjendas Paulson. "Ja et mõlema võlakirju ja kinnisvara tagatisega väärtpabereid on ostnud keskpangad ja investorid üle ilma, siis võinuks "ükskõik kumma kollaps tuua suure tormi nii meie kui ka globaalsetel finantsturgudel," lisas ta.

"USA ametivõimude nii suur panus mõjub kauem kui ühe päeva," ütles Killik & Co analüütik Graham Neale ajalehele Financial Times. "See on vajalik ja positiivne samm, mis võib tuua finantssektoris ja reaalmajanduses olukorra paranemise," hindas otsust eile KBC Bank Brüsselis.

Morgan Stanley jäi aga finantssektori suhtes ettevaatlikuks ja soovitas pigem kõrgelt tasemelt müüa. Valitsuse plaan hoiab status quo'd, kuid ei lahenda laenukriisi kui süsteemset probleemi.

Ka Peeter Koppel SEBst on pigem skeptiline.

"Üks pingekomponent on globaalsest finantssüsteemist justkui kirurgilisel teel kõrvaldatud. Samas, kui me vaatleme seda, kus me praegu oleme, siis lahendus Fannie ja Freddie probleemile moodustab laiemast pildist vaid väikese osa. Ettevõtete võla kvaliteet on siiani halvenemas, kolmas ja neljas kvartal on majanduskasvu osas "kahtlased" ning ega finantssektori varade kvaliteet pole globaalsel tasandil kah kiita. Need faktorid suudavad turud ilmselt peagi taas suhteliselt lihtsalt ära ehmatada," ütles Koppel.

"Eestis globaalne riskijulguse kasv vaevalt laineid lööb," ütles Koppel. "Siia on vaja positiivset lugu, mida nõrk makrokontekst täna ei paku."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing