Meretaseme tõus – kas filmilik viimnepäev või mitte?

09. september 2008, 10:34

Järgmise saja aasta jooksul merevee tase
küll tõuseb, kuid mitte katastroofiliste tasemeteni, näitab värske uurimus..
Tõenäoliselt jääb maailmamere taseme tõus 2100. aastaks 0,8 ja 2 meetri
vahele.

See pole kaugeltki nii palju, kui mõnede teadlaste ennustused, mis hoiatavad isegi kuni viiemeetrise merevee taseme tõusu eest. Kuigi merevee taseme tõus ei tekita ilmselt katastroofifilmilikku maailmalõpuolukorda, ei tohiks siiski arvata, et see tõus pole tähtis, ütles uurimuse juhtautor Tad Pfeffer Boulder Colorado ülikoolist ajakirjale National Geographic.

Kõige kiiremini soojenevad kasvuhoonegaaside mõjul just polaarpiirkonnad ja kõrgemad mäestikud. Selle tulemusena on liustikud, jäämütsid ning Gröönimaad ja Antarktikat kattev igijää hakanud sulama ja lahti murduma.

Uues uurimuses võtsid Pfeffer ja tema kolleegid luubi alla neile ebarealistlikuna tunduvad ennustused viiemeetrise meretaseme tõusu kohta. Nad uurisid, kui palju kiiremini peaksid Gröönimaa liustikud merre liikuma, et sellist hiiglaslikku merevee tõusu põhjustada.

Viiemeetrine tõus eeldaks, et liustikud peaksid liikuma ebarealistlikult kiiresti. „Me ei saa ütelda, et see on võimatu, kuid see hinnang on siiski ülimalt ebatõenäoline,” ütles Pfeffer.

Ajakirjas Science avaldatud uurimuse järgi oleks usutav, et merevee tase tõuseks 2100. aastaks kahe meetri võrra. Nii ujutataks üle enamus Bangladeshist, mis jätaks koduta kümneid miljoneid inimesi. Samuti oleksid ohus mitmed madalal asuvad rannikulinnad nagu näiteks New Orleans ja New York. Tallinn jääks suurelt osalt puutumata, kuid Pärnul ja Tiskrel võib olla põhjust tõsiselt muretseda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2008, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing