Ketlin Priilinn • 9. september 2008 • 5 min
Jaga lugu:

Ehitusekspert hindab kvaliteeti ja hälbeid

Kuidas Te ehitustöö alale üldse sattusite?

Lõpetasin 1967. aastal tollase TPI tööstus-tsiviilehituse eriala. Siis läksin Pärnusse ehitust juhtima. Töötasin mehhaniseeritud ehituskolonnis ja Pärnu ehitusvalitsuses, kuid tulin sealt viie aasta pärast Tallinnasse tagasi, sest tollases veneaegses süsteemis polnud võimalik end piisavalt realiseerida. Edasi juhtisin ehitust väga erinevatel tasanditel Harju KEKis ja olin Mõigu ehituskoondises ehitusdirektor.

Seega eksperdiks tegi Teid laialdane kogemus?

Ehitus on ääretult sisutihe eluvaldkond, kus tuleb arvestada erinevate tööde ja kõrvalharude koordineerimise ja kokkuviimisega. Aastate jooksul olen õppinud põhjalikult tundma kõiki olulisi ehitamist puudutavaid aspekte, tegelenud planeerimise ja tööjõu liikumisega, samuti on kogemusi juriidilistes küsimustes - lepingud alltöövõtjatega jne. Olen oma töös kokku puutunud ehitamise juhtimisega nii üksikobjekti kui ka organisatsiooni tasandil ning eks see annabki alust neis asjus kaasa rääkida.

Kuidas sündis Ehitusekspert?

Eksperdina alustasin tööd juba 1972. aastal. Tollal oli olemas ehituskomitee, kust telliti projektide ja ehitusküsimuste ekspertiise. Sellest ajast saadik olengi tegelenud erinevate ehitusalaste projektide ekspertiiside teostamisega. 1988. aastal tulid eksperdid kokku ja üheskoos sai otsustatud, et teeme oma ettevõtte.

Tööd oli aga nii palju, et eraldi firma loomiseks aega ei jäänudki. Läksime struktuuriüksusena tollase väikefirma Kodamu alla ning hakkasime tegutsema. Oli perioode, kus tellimusi oli nii palju, et peaaegu ei jõudnudki neid kõiki täitagi. Vahel oli meil isegi õhtusel ja vabal ajal üle paarisaja inimese tööle pandud, kuna tegelesime ka projekteerimisega... Hiljem moodustasime iseseisva firma. Tööd ja tellimusi on jätkuvalt väga palju.

Milliseid teenuseid ehituseksperdid pakuvad?

Ehitusekspert OÜ peamisteks töövaldkondadeks on ehitusalased konsultatsioonid ja ekspertiisid. Tegeleme sellega, et püüame aidata nii füüsilistest kui ka juriidilistest isikutest tellijaid ehituslikes küsimustes, välja arvatud naturaalne ehitamine. Põhiliselt pöördutakse meie poole ehituseelsete ning ehituse perioodil tekkinud küsimustega. Samuti aitame koostada ehituslepinguid, kus vaatame läbi tellijale olulise ehitusliku osa. Hindame kvaliteeti ja selle hälbeid, vaatame, kas töömaht vastab küsitud hinnale - just need ongi põhilised probleemid nii kohtueelsetes kui ka kohtuvaidlustes. Me teostame ka ehitise avariilist ja garantiiaja ülevaatust, kui tellijal peaks ehitajaga mingi vaidlus tekkima. Sageli võivad ilmneda mingid varjatud puudused - näiteks kahe aasta vältel on kõik korras, siis aga tekivad järsku seina praod. Sellisel juhul on meie ülesandeks uurida, mis on põhjuseks. Lisaks pakume ka ehitusjärelevalve teenust.

Miks ja millal võiks ehituseksperdi teenuse peale mõelda?

Kui ehitustöö tellijaks on neis asjus kogenematu inimene, siis tuleks tal kindlasti võtta abiline, et omale kõik asjad selgeks saada ning tagada enda jaoks rahuldav töötulemus. Ehitamine on tänapäeval nii kallis valdkond, et sellega lihtsalt ei saa käsitöönduslikult tegutseda. Vajadusel tuleks kasutada kompetentsete isikute kaasabi.

Abilise ülesandeks oleks aidata kõik olulised küsimused lahti mõtestada. Esmalt tuleb kindlasti koostada projekt ja saada selgeks, mida üldse soovitakse saada, siis ei teki läbimõtlemata asjade puhul ka hilisemaid vaidlusi-probleeme. Kui projektis hiljem midagi muuta soovitakse, toob see endaga kaasa palju täiendavaid rahalisi kulutusi, seepärast on oluline kõik juba alguses paika panna. Just seetõttu võikski olla kõrval keegi, kes projekti koostamisel aitab kõik etapid läbi vaadata ja annab nõu, mille peale võiks mõelda. Ka projekteerija tööd saab ekspert jälgida - muuta, täiendada, teha nõupidamisi, et saada võimalikult optimaalne lahendus.

Kuidas on tänapäeval võimalik ehituseksperdiks saada?

Tegelikult ei ole sellist konkreetset ametit nagu ehitusekspert üldse olemas. Oma arvamust ja hinnangut võib anda igaüks, kellel on vastavas valdkonnas vajalik haridus ja töökogemus. Ülikooliharidus on üksnes baasiks, millest tuleb edasi areneda. Kogemuste ja teadmiste kombinatsioon on see, mis teeb mingil alal asjatundjaks või eksperdiks.

Kas tuleb meelde mõni värvikas seik oma praktikast?

Praegu on hoonetel väga levinud igasugused seenkahjustused. Sellega seoses juhtus mõne aasta eest ühe Tallina hotelli ehitamisel kurioosne lugu. Ehitis sai valmis ning kõigest kolm nädalat hiljem tekkis tubades kirbe lõhn. Nii seintele kui ka põrandatele ilmus hallitus.

Uurimisel selgus, et tegemist oli vana majaga, mida ehitati laiemaks ja kõrgemaks. Lammutama hakati hoonet sügisel, katus pandi aga peale alles märtsikuus. Nii said konstruktsioonid niiskust ja neid ei kuivatatud korralikult ära, vaid kaeti niiskustaset mõõtmata lihtsalt kinni. Tänu sellele hakkaski hallitus levima ja kolm korrust tuli aluskonstruktsioonideni ära lammutada.

Mis töö juures enim meeldib?

Kõik küsimused on omalaadsed ja huvitavad, üht valdkonda teisele ei oska küll eelistada. Ehitus on ju protsesside jada ning need kõik on omavahel seotud. Tekkinud probleem tuleb lihtsalt ära lahendada ja kuna oleme ju sellise ala endale ise valinud, siis ei olegi midagi konkreetset välja tuua, mis meeldib ja mis mitte. Iga tellimus on individuaalne.

Meil on olnud pikaajaline koostöö Ülo Lainsalu ja Ehitusekspert OÜga. Ülo Lainsalu on kõrgelt tunnustatud asjatundja, kellel on riiklikult tunnustatud eksperdi kvalifikatsioon. Ehitusalaseid eriteadmisi on vaja nii tsiviilasjade ettevalmistamisel kui ka kohtus.

Nii oleme meie ehitusekspert Lainsalu abi kasutanud väga paljudes edukalt lõppenud ehitus- ja kindlustusvaidlustes. Meie menetletavates suuremates kohtuasjades on ka vastaspooled kasutanud omapoolseid asjatundjaid, ent Lainsalu auks võib öelda, et tema äärmiselt kompetentne argumentatsioon ja ka väga oskuslik esinemislaad on kohtuid enam veennud.

Loomulikult on asjatundja arvamus vaid üks tõend paljudest, ent kohtulikes ehitusvaidlustes on kompetentne ekspert küllaltki oluline võidufaktor.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt