10. september 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Oravate uus maksukingitus

Reformierakonna ettepanekud eelarvesse lisaraha leidmise sildi all on peenike plaan koalitsioonikaaslasi nurka ajada. Pähkel pähkli haaval täidavad oravad võõraste kätega oma üliliberaalseid lubadusi. Kogu valitsusliit on pandud tantsima Reformi pilli järgi. Tulumaksureformi pidasid oravad liiga lihtsaks lahenduseks.

Mida arvaks Isamaa ja Res Publica Liidu valijad, kui partei nõustuks üleöö kaotama laste arvuga seotud tulumaksuvabastuse? Kuidas võiks majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts lubada lõpetada 75 protsendi kütuseaktsiisi suunamise teedeehitusse? Kuidas saaks IRLi põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder asendada põllutoetuste ülemmäära 25protsendilise dotatsiooniga? Tahetakse ju kummutada Isamaa kui Eesti põllumajanduse hävitaja halb maine.

Kokkuhoiu sildi all on oravapartei välja käinud ka ettepaneku, mis riigieelarve tulusid vähendab. Sotsiaalmaksule kolme Eesti keskmise palga suuruse ülempiiri seadmine riivaks kindlasti ühiskonna õiglustunnet. Eestlaste eluiga on Euroopa lühemaid, juhime koos rumeenlastega kehva tervise edetabelit. Pensioneid hakkasime juba kevadel pensionifondist võtma, sest sotsiaalmaksust ei jätku. Kuna valitsus pole fondi lisa pannud, haigutab 2011. aasta pensionifondis auk. Pensioniea tõus ei tuleks meie kehva tervisega kõne alla. Nii tundub astmeline sotsiaalmaks eriti küüniline. Keskerakond on küll korduvalt välja käinud astmelise tulumaksu. Pea kõikides edukates riikides on progressiivne tulumaks. Kui õiglaseks võib aga pidada, et Eesti Energia või Eesti Panga juhi aastas 2 miljonit krooni ületavalt tasult hakkaks sotsiaalmaksu laekuma kuus vaid 36 000 krooni pealt? Ometi tahavad oravad teha oma toetajatele maksukingi.

Kas kevadel vastu seisnud sotsid on vaikides nõustunud? Juunis lausus sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Eiki Nestor: "Sellele ettepanekule puudub alternatiiv ja ebainimlik on see ka." Ka ametiühingud olid kevadel astmelise sotsiaalmaksu idee vastu. Või juhtub nii nagu töölepingu seadusega? Algul tehti palju kisa, seejärel lepiti aga kosmeetiliste paranduste osas kokku.

Erilist demagoogiat rakendab reformipartei käibemaksu osas, öeldes, et 9protsendiline soodustus võib jääda vaid ravimitele ja majutusele. Tädi Maali loeb ja kiidab, kuidas oravapartei vanainimesi hoiab, ei lase ravimite hindadel tõusta, ja annab valimistel jälle hääle. Et ravimite käibemaks tõuseb 5 protsendilt 9-le, et pruugi ta tähelegi panna. Kuid et ülejäänud teenustele ja kaupadele kavatseb võimupartei lajatada ühtse 18 protsendiga, võib küll valitsusparteid omavahel riidu ajada. Varem lepiti tõsta maksu ainult 5 protsendilt 9-le.

Eriti raske on sotsidel alla neelata piletihindade tõusu, sest selle üle on Reformierakonnaga vaieldud juba üle aasta. Ehk jääks sotsid rahule, kui tehtaks järeleandmine ainult kultuuriürituste piletite osas. Kui kogu Euroopa kasutab toidukaupadele ja ühistranspordile vähendatud käibemaksu ning mõned riigid on toiduained üldse käibemaksuta jätnud, tahame meie risti vastupidi toimetada. Siin jääb Keskerakond üksi, sest nii sotsid kui ka IRL hääletasid kevadel meie eelnõu menetlusest välja.

Ja kuigi oravapartei 17punktiline nõudmiste nimekiri norib teadlikult tüli, nõustuvad partnerid ilmselt pinnapealsete muudatustega ja neelavad kogu loo alla. Sest pikalt opositsioonis istunud sotsid ja isamaaliitlased ainuüksi põhimõtete pärast võimust ei loobu. Raha ja võim on neile tähtsamad.

Autor: Marika Tuus

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt