Tõus ka Tallinna börsile?

Silvia Viidik 11. september 2008, 00:00

Küsimuse peale, kas selle nädala algust elevustanud plussmärgid maailma aktsiaturgudel võiksid ka Tallinna börsi lõpuks tõusule viia, vastas Hansapanga maakler Andres Suimets, kaunis konkreetselt, pidades esmaspäevast buumi pigem üldiseks ajutiseks eufooriaks.

"Euroopa turg käitub ikka USA järgi, see on täitsa tavaline," lisas ta. Siiski võiks oodata väiksemaid muutuseid, sest tekib juurde vaba raha, mida investeerima hakatakse, ning selle kaudu võiks Balti turulgi aktiivsus ja investeeringute maht kasvada.

"Kaks emotsiooni, mis mõjutavad investeerimist, on hirm ja ahnus," lausus Suimets ning kuna rõõmsad börsimeeleolud vähendavad hirmu ja suurendavad ahnust ning samal ajal kasvavad likviidsus ja vaba raha, on oodata sisseostudele tagasi ka suuremaid investoreid. Lisaks suurtele maailma börsidele on ostlejaid oodata ka Tallinna börsile. Siiski ootab ta kindlamat tõusu ja paremuse poole pöördumist 2009. aasta teisel poolel, mis Suimetsa sõnul on valdav hinnang väärtpaberitega kauplejate seas.

Sarnaselt Suimetsaga hindasid Trigon Capitali fondijuht Heiti Riisberg ja maakler Silver Laadoga globaalsete sündmuste mõju Tallinna börsile väikeseks ning vaatamata kergendusele, mille üldine tõusumeeleolu tõi, majandusolukorda see siiski oluliselt ei mõjuta.

Kuid ka praegu on meie kodubörsil Riisbergi sõnul väga atraktiivseid ettevõtteid (vt kõrvalolevast tabelist "Kuhu praegu investeerida?").

Portaali Tark Investor asutaja ja investor Kristjan Lepik oli börsi liikumiste suhtes veidi leebemal seisukohal. Ta pidas lühiajaliselt oluliseks lähipäevade globaalseid reaktsioone .

"Kui suudaks sel nädalal positiivsust hoida, on võimalus ka edasiseks kosumiseks." Lepik märkis, et on viimasel ajal tähele pannud Tallinna börsi aina suuremat seotust maailma börsidega, millest võiks välja lugeda, et juhul kui globaalsetel börsidel suudetakse tugevust hoida, võiks see kodumaistki toetada. Siiski on aktsiate liikumine tugevalt seotud majanduse üldise seisundiga ja selle jahenemise ulatusega ning börsi põhja ootab ta järgmise aasta teise poolde.

"Täna on palju paremad investeerimisvõimalused kui aasta tagasi," nentis Lepik ja lisas, et vaatamata langustrendi jätkumisele siiski mõned huvitavamad sektorid, kuhu oma raha võiks paigutada. Globaalselt võiks need olla ravimi- ja toiduainetööstus, eelkõige esmatarbekaubad, mis ei ole majanduse käekäigust väga sõltuvad.

Lepik mainis üht USA börsil kauplevat Iisraeli päritolu ravimitootjat Teva Pharmaceutical Industries Ltd, mille laienemisplaanid näevad ette käibe kahekordistamist aastaks 2012, mis tarkinvestor.ee-le tuginedes on küll kaunis ambitsioonikas, kuid siiski reaalne eesmärk.

Kui heita pilk Tallinna börsile, on Lepiku sõnul atraktiivseks muutunud ASi Tallinna Vesi aktsia - head ettevõtted on väga odavaks müüdud.

"Seega praegu peaks investorid rohkem silmad lahti hoidma kui aasta tagasi, kui hinnad olid suhteliselt kõrged," märkis Lepik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing