Katkuepideemiad jahutasid maailma kliimat

11. september 2008, 18:06

Kas katkul ja epideemiatel võis olla kunagi
mõju maailma kliimale?

Nii usub Virginia ülikooli kliimateadlane William Ruddiman, kirjutas New Scientist. Viimase 2000 aastal maakera atmosfääris CO2 kontsentratsiooni muutusi on seostatud loomulike kõikumistega, näiteks vulkaanide väiksema aktiivsusega. Kuid kui epideemiad maakeral inimeste arvu oluliselt kärpisid, sai loodus taas võimust varem põlluna kasutusel olnud maade üle. Põllu asemel kasvas mets ning puud sidusid atmosfäärist suure koguse süsinikdioksiidi.

Ruddiman on näidanud, et CO2 tasemes tekkinud langused klapivad täpselt näiteks rea katkuepideemiatega, mille kõrgpunkt oli 540 aasta paiku. Teine kokkusattumus on 14. sajandil, mil Euroopat laastanud katkuepideemia vähendas selle maailmajao elanike arvu kolmandiku võrra.

Veelgi selgemalt avaldub aga seos Euroopa kolonisaatorite poolt Ameerikasse viidud rõugeepideemia ja kliima seos. Rõuged tapsid 90 protsenti Ameerika põliselanikest. Samasse perioodi jääb ka väikeseks jääajaks ristitud külmema kliimaga periood.

Ajaloolased on oletanud, et väike jääaeg tõi endaga kaasa näljahäda, epideemiaid ja rahvaarvu vähenemise. Ruddimani arvates olid epideemiad hoopis jääaja põhjus, mitte tagajärg.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2008, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing