Vitsur: valitsus tegi vea kolm aastat tagasi

Liis Kängsepp 12. september 2008, 10:37

Eesti Arengufondi majanduseksperdi Heido
Vitsuri sõnul tegi valitsus tänase keerulise majandusolukorra lahendamisel vea
mitte praeguse maksukoormuse suurendamisega, vaid kolm aastat tagasi, kui ei
võetud midagi ette inflatsiooni ohjeldamiseks.

Vitsur ütles ETV hommikusaates "Terevisioon", et valitsus oleks saanud maksukoormuse tõusu vältida, vahendas ERR.

Kui laenuraha hakkas Eestisse voolama ja inflatsiooniprotsent kolmelt-neljalt protsendilt ülespoole tõusma, oleks see pidanud olema esimene häirekell. "Kui me räägime, et meie majanduspoliitika aluseks on makromajanduslik stabiilsus, siis tarbijahind on üks tähtsamaid indikaatoreid. Ja me teadsime väga hästi, et eurole üleminekul on meil kõige rohkem probleeme inflatsiooniga, mitte muude näitajatega," selgitas Vitsur.

Iseloomustades valitsuse viimaseid otsuseid seoses eelarvega, ütles Vitsur, et kui lained löövad üle pea, siis kipuvad kõik otsused kummalised olema. "Häda on ju selles, et kolmveerand kulutustest on seadustega viimastel aastatel kinni löödud ja mänguruumi tegelikult pole,“ lausus Vitsur. „Kui on aega kaks nädalat ja neli miljardit on vaja ära võtta, kui on aega kaks kuud ja 13 miljardit on vaja ära võtta, siis enam analüüsi teha ei saa."

Vitsuri sõnul kergendab inflatsioon tõusvate maksude ja aktsiiside ajal inimese rahakotti umbes 10 protsendi võrra. "Inimeste tulud on 50 protsenti SKTst, see on kuskil 120 miljardit. Seega kaotavad inimesed umbes 12 miljardit krooni. Seega põhiline, mis raha ära võtab, on inflatsioon".

Vitsur rõhutas, et praegu pole probleem selles, kui palju tuleb eelarvest ära lõigata. "Küsimus on selles, mis saab meie majandusest tuleval ja ületuleval aastal. Kas me suudame taastada majanduse kasvutempo ja kas me suudame eksportida. Laenuraha enam Eestisse nii massiliselt tulema ei hakka."

Ta lisas, et praegu peaks valitsus rääkima ettevõtjatega, kuna nad teavad, palju neil on lepinguid silmapiiril ning milliste kulutuste taseme juures nad suudavad müüa-toota. "Ettevõtjad on praegu murelikud," rõhutas Vitsur.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. September 2008, 10:37
Otsi:

Ava täpsem otsing