Sirje Rank • 14. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Pingelised kõnelused, et USA panka päästa

Reede ja laupäev tulemusi ei andnud. USA ja Euroopa suurpankade juhid lahkusid laupäeval kohtumiselt USA rahandusministeeriumi, keskpanga ja väärtpaberituru järelvalveorgani SEC esindajatega tulemusteta. Kaalumisel oli kaks stsenaariumi - kas mõni suurpank võtab raskustesse sattunud investeerimispanga üle või ootab viimast pankrot. Lahenduse leidmist raskendas asjaolu, et USA rahandusministeerium ei olnud enam nõus hädas panga aitamiseks maksumaksjate rahaga riskima.

Eesti aja järgi pühapäeva pärastlõunal kirjutas Wall Street Journal, et raskustes panga võimalik ostja on Briti suuruselt kolmas pank Barclays PLC. Teine võimalik alternatiiv oli Bank of America - mõlemal juhul sõltus aga tehing ikkagi USA valitsuse toetusest. Selle plaani järgi lüüakse raskustest pangast lahku "toksilised", kinnisvaraga seotud varad, ning paigutatakse need "halba" panka. Ülevõtmisele lähevad vaid n-ö kõlbulikud tükid pangast. Halba panka koondatud varad ei satu aga sel moel hädamüüki, mis ähvardaks alla lüüa ka muu sarnase vara hinnad teiste pankade ja kindlustusfirmade bilansis.

Enne Äripäeva trükkiminekut jõudis agentuur Bloomberg vahendada, et Barclays loobus kõnelustel osalemast, kuna ei jõudnud tehingu tingimustes kokkuleppele.

USA valitsus, mis kevadel toetas 29 miljardi dollariga investeerimispanga Bear Stearns väljaaitamist ning alles nädal tagasi võttis riigi kontrolli alla kaks hüpoteeklaenuhiidu Fannie Mae ja Freddie Maci, ei taha Lehmani puhul enam maksumaksja rahaga riskida. Ühelt poolt on nüüd raskustes firmadel võimalus USA keskpangalt laenu saada, et oma tegevus ilma krahhita lõpetada, teisalt on Lehman Brothersi probleemid juba ammu teada olnud ning investoreil on olnud aega midagi ette võtta.

Mõne analüütiku arvates ei ole Lehman Brothers nii suur, et panga pankrot kujutaks endast süsteemset riski. Siit võib saada veelahe, kus USA ametivõimud ei tõtta enam iga raskustesse sattunud finantsasutust välja aitama.

Samas on risk, et paanika levib ja kisub alla ka teiste finantsasutuste aktsiad. Reedel langes investeerimispanga Merrill Lynch aktsia 12% ning kindlustusfirma AIG aktsia 30%.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt