Spetsialist: Strandberg hellitab roosasid ootusi

15. september 2008, 07:21

Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna
juhataja Peeter Eek nimetab taaskasutatavate materjalide hindu, mis rahvasaadik
Marek Strandbergi numbritest erinevad kordades.

“Strandberg on varem ise edukalt ettevõtluses osalenud – palju edu talle taas ka jäätmeärisse sisenemisel –, igaks juhuks võiks suuremate riskide võtmisel lasta äriplaani siiski kõrvalisel nõustajal veel hinnata, sest selles tundub olevat mõnevõrra roosasid ootusi,” lajatab Eek.

Tema sõnul on raske aru saada, mille alusel keemik taaskasutatavate materjalide hindu on pakkunud. “Eesti oludes, kus suurim vanapaberi-kartongi käitleja on Leedu ettevõte Klaipedas Kartonas, on kõrgeim vanapaberi tonnihind umbes 1500 kr. Eestis maksab puhta, pressitud kartongi tonn 800 krooni ja paber kuni 400 krooni,” lisab Eek muiates.

Eegi teada maksab metallpakend samuti kuni 1500 kr/t. “Alumiinium kuni 12 000 kr/t. Aga seda on jäätmetes ka väga vähe. Rohelise klaaspakendi murru eest saab ligikaudu 2000 kr/t ja kirka ning pruuni klaasi eest kuni 4000 kr/t. Aga sordi seegi välja!” arutleb Eek. Eegi väitel on varasem Tallinna jäätmesorteerimistehase ja praegune Narva sortimistehase praktika näidanud, et ainult 250kroonise tonnihinnaga rämpsu naljalt ei sorteeri.

“Narva sortimistehase segajäätmete vastuvõtuhind on 1280 kr/t, ladestamise hind on 650 kr/t. Seega on suuresti riigi toetusel rajatud sortimistehases ikkagi otseselt sortimise hind eraldi võttes umbes 650 kr/t. Tallinna sortimistehases oli see küll väga suure mahu tõttu märksa madalam,” lisab Eek.
Kõige kallim plast on asjatundja väitel PET (umbes 4000 kr/t), millest tehakse joogipudeleid, vaipu ja toidupakke.

“Samas mõne teise plasti liigi eest saab heal juhul 500 kr/t. Paljusid ei võeta aga seni ringlussevõtuks üldse vastu,” märgib spetsialist. Eegi sõnul tuleb rõhutada, et nimetatud hindu saab suhteliselt puhta materjali eest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. September 2008, 08:42
Otsi:

Ava täpsem otsing