Teadlased kaardistavad kartuli genoomi

15. september 2008, 12:54

Teadlased maailma eri nurkadest on
ühendanud jõud, et sekveneerida kartuli genoom. Projektist loodetakse eeskätt
abi üha kasvava inimkonna näljatunde leevendamisel.

Kartuli (Solanum tuberosum) genoom koosneb 12 kromosoomist, mis sisaldavad 840 miljonit aluspaari. Võrdluseks koosneb inimese genoom 46 kromosoomist ja 3 miljardist aluspaarist. Kartuli genoomi sekveneerimise konsortsiumisse (Potato Genome Sequencing Consortium) kuuluvad teadlased 13 riigist. Nende seas on ka teadlased kartuli sünnikohast Peruust, kirjutas Reuters.

Kui kõik läheb plaanipäraselt, peaks kartul 2010. aastaks oma saladused teadlastele välja andma. Sekveneeritud genoom saab olema avalik, et sordiaretajad saaksid kartulit senisest põua- ja kahjurikindlamaks muuta.

„Kui teame täpselt, millised geenid mida teevad, siis saab sordiaretust teha palju kiiremalt ja efektiivsemalt,“ ütles Peruu pealinnas Limas asuva Cayetano Heredia ülikooli bioloogiaprofessor Gisella Orjeda, kelle töörühma ülesandeks on ühe kartuli kromosoomi järjestamine.

Eksperdid ootavad just kartulist peamist abi näljase maailma toitmisel. Hetkel on ta tähtsuselt riisi ja nisu järel kolmas toidukultuur. ÜRO on 2008. aasta nimetanud rahvusvaheliseks kartuli aastaks.

Kartul on pärit Lõuna-Ameerikast Peruust, kuid praegu on suurimaks kartulikasvatajaks saanud Hiina ning kartuli populaarsus on üle maailma suurenemas.

Orjeda sõnul ei ole kartul sugugi alles nüüd tähelepanu keskele tõusmas, vaid on olnud väga oluline tegija juba sajandeid. Näiteks Euroopast alguse saanud tööstusrevolutsiooni üheks kaasaaitajaks võib pidada kartulit, sest see aitas Euroopa rahvaarvu kiiresti kasvatada. Ka eestlased pääsesid varem nii tavalistest näljahädadest ilmselt väga suurel määral tänu sellele usaldusväärsele ja kõrge toiteväärtusega juurviljale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. September 2008, 12:54
Otsi:

Ava täpsem otsing