Kadri Paas • 15. september 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Pentagoni uuestisünd

Kui klient soovib, saab ta krunte ka omavahel ühendada.

Kui praegu müttavad platsil erinevad ehitus- ja mullatöömasinad, siis veel kümme aastat tagasi laius samas Paldiski tuumaallveelaevnike õppekeskus, rahvakeeli Pentagon.

Selle umbes 16 000ruutmeetrise hoonelahmaka lammutamisest saadud killustik katab praegu osaliselt tehnopargi esialgu veel porisse ja lompidesse mattuvat territooriumi.

Paldiski Tehnopargi juhatuse liige Nikolai Pitšugov sõidutab Äripäeva vastvalmivas pargis ringi ja räägib, et esialgu on küll 24 krundist läinud kaubaks ainult üks 13 844-ruutmeetriline plats, aga läbirääkimised võimalike klientidega on esialgu veel pooleli.

Ideaalis sobiks Paldiski lõuna-ja põhjasadama lähistel asuv park eksportturgude vallutajatele.

Miks peaks ettevõtja, kes kavatseb tööstushoone ehitada või tootmisega Paldiskisse kolida just seda territooriumi eelistama?

Tehnopargi juhatuse liikme Tõnu Puidaku sõnul võiks eelkõige mõelda sadamate lähedusele. Tähtis on ka tehnoparki ulatuv raudteeharu. Et ala asub Tallinna-Keila maantee ääres, siis saab kaupa või toorainet ka maanteid pidi vedada.

"Paljud inimesed käivad Paldiskist Tallinna tööl. Varsti peaks neil tekkima võimalus siinsamas töötada. Kvalifitseeritud tööjõudu peaks linnas igal juhul jätkuma," usub Puidak.

Kõigile kruntidele on veetud vee-, kanalisatsiooni-, kütte-, elektri- ja sideühendus, ka tänavavalgustus.

Paldiski Tsingipaja tegevjuhi Peeter Poolakese sõnul valisid nad tegutsemiseks uue tehnopargi, sest läheduses on kaks sadamat.

"Samuti Paldiski-Keila-Tallinna maantee hõlpsa pääsuga Tallinna ringteele. Ka tehnopargis olev raudteeharu, mille kaudu on võimalik samuti korraldada kaupade transporti ja klientide teenindamist," põhjendas Poolake tehnoparki kolimist. "Linnas on sobivat tööjõudu, lisaks saavad kaugemalt tulijad kasutada kohalejõudmiseks erinevaid transpordiviise."

Kas tööstuspark vähendab ettevõtte kulusid?

"Lähestikku asuvate ettevõtete puhul, kelle tegevus üksteisega haakub, on võimalik kindlasti saavutada kulude kokkuhoid," arvas tsinkimistehase juht. "Võimalusel hakkavad tekkima klastrid, kus sarnase tegevusvaldkonnaga ettevõtted koonduvad üksteise lähedusse. Vähemtähtis ei ole ka asjaolu, et infrastruktuuri rajamise kulu eraldi asetseva tootmisettevõtte puhul võib osutuda palju kõrgemaks võrreldes infrastruktuuri maksumusega tehnopargis."

Metallifirma E-Profiil ASi juhatuse liikme Indrek Ustavi väitel on nad mõelnud tehase mõnda tööstus- või tehnoparki ümber kolida.

"Kuid praegu ei ole selles suunas mingeid konkreetseid otsuseid tehtud," lisab ta kohe.

Ustavi sõnul oleks mere lähedus ettevõttele eelkõige seetõttu oluline, et transport ja selle korraldamine oleksid niiviisi lihtsam ja odavam.

Mida seni tööstuspargist väljaspool oleva ettevõttena soovitaksite firmal, kes kaalub parki kolimise või sealt väljajäämise vahel, silmas pidada?

"Analüüsima peab pakutavat infrastruktuuri ja selle laienemise võimalusi. Arvestama peab, millised on naabrid ja planeeritav tootmine ja tegevus, et hiljem ei tuleks naabritega komplikatsioone. Kindlasti peab arvestama tehnopargi kauguse ja töötajate transpordi korraldamise võimalustega," loetles Ustav.

Mida soovitaksite ettevõtjatele, kes sooviksid Paldiskis tegutseda, aga praegu kõhklevad?

Paldiskil on asukoha ja areneva infrastruktuuri tõttu hea potentsiaal. See linn on alusetult jäänud tähelepanu alt välja. Praegu Tallinnas või mujal tegutsevatele firmadele oleks tootmise või logistika Paldiskisse üleviimine perspektiivikas just nüüd, kui ehitushinnad on varasemast madalamad ning igapäevases majandustegevuses pisut vaiksemad ajad.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt