15. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Varsti kõik kvoodid ühest põhjalikust andmebaasist

Imporditava kauba tollimaks määratakse tariifse klassifitseerimise, päritolu, soodus- ja peatamismeetmete ja kvootide järgi. Jõulukuu algusest saab kogu kvoodiinfo kätte Eesti tollitariifistikust.

Euroopa Liidu seadustel põhinevatest importtollimaksumääradest arusaamiseks on ettevõtjale või huvilisele abiks Eesti tollitariifistiku (ETT) andmebaas. Andmebaasi uuendatakse, kui euroühenduse ja Eesti seadused muutuvad.

Tollitariifistikus on andmed tariifisoodustuste, maksupeatamiste ja tariifikvootide kohta.

Andmebaas sisaldab lisaks tollimaksule ka muid kauba impordil ja ekspordil rakendatavaid euroliidu põllumajanduslikke, kaubanduslikke ja kaupade liikumist piiravaid meetmeid, nagu ka Eesti õigusaktidega kehtestatud impordimakse (aktsiisid, käibemaks) ning ekspordi- ja impordipiiranguid.

Enne tollideklaratsiooni esitamist peab deklarant andmebaasist vaatama, millised piirangud, lisadokumendi esitamise nõuded ja tariifsed soodustused kehtivad kauba impordil ja ekspordil.

Kui ETT sisaldab tariifikvooti, peab deklarant enne selle taotlemist (v.a teatud põllumajandustoodete litsentsil põhinev tariifikvoot) uurima, milline on kvoodi jääk ja staatus.

Seda saab teha QUOTA süsteemi (tariifikvootide haldamise süsteem) abil. Taotleda saab ainult seda tariifikvooti, mille jääk on suurem kui null.

Kui kvoodi staatust süsteemis on kirjeldatud "kriitilisena", peab deklarant esitama tagatise.

Maksu- ja tolliamet alustas tänavu uue kvoodisüsteemi väljatöötamisega. 1. detsembrist saab kogu kvoodiinfo kätte samast Eesti tollitariifistikust.

Baasis hakkab olema lisaks tariifikvootide maksumääradele ja kvoodi järjekorranumbrile ning kehtivusperioodile teave ka kvoodi jäägi ja staatuse kohta. See peaks kaupmeeste elu mugavamaks tegema.

ETT andmebaasi maksude arvutamise moodulis saab edaspidi automaatselt kontrollida kvoodiandmeid. Samuti saab seal mõne aja pärast välja arvutada "kriitilise" kvoodi tagatissummat.

Autor: Heli Tarik

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt