Esimene foto Päikese-sarnase tähe ümber tiirutavast planeedist

16. september 2008, 12:39

Astronoomid on teinud foto, mis on
tõenäoliselt esimene pilt Päikese-sarnase tähe ümber tiirlevast planeedist.

Kauge maailm on hiiglaslik (umbes kaheksa korda raskem kui Jupiter, mis omakorda on Maast 318 korda raskem) ning asub oma tähest kaugel (umbes 330 korda kaugemal kui Maa Päikesest). Kõigist erinevustest hoolimata on tegemist meie Päikesele küllalt sarnase tähega, kirjutas LiveScience.

Varem on meie päikesesüsteemist väljaspool asuvatest planeetidest pildistatud ainult väikeste tuhmide tähtede ehk pruunide kääbuste juurde kuuluvaid taevakehi. Kuigi gravitatsioonilise mõju järgi tähtedele on avastatud sadu eksoplaneete, on harva võimalik leida mõnda, mis oleks piisavalt suur otseseks vaatluseks.

"Esimest korda näeme otseselt planeedisarnast objekti, mis ilmselt tiirleb meie Päikesele sarnase tähe ümber,” ütles uurimust juhtinud Toronto ülikooli astronoom David Lafreni?re. „Kui suudame kinnitada, et see objekt on tõepoolest kõrvaloleva tähega gravitatsiooniliselt seotud, oleks tegemist suure edusammuga.”

On vaja põhjalikumaid uurimusi, et tõestada, kas planeet tõepoolest tähe ümber tiirleb või on kaks objekti lihtsalt niisama lähestikku sattunud, mida siiski peetakse ebatõenäoliseks.

"Muidugi on praegu vara öelda, kas objekt tõepoolest tähe ümber tiirleb, kuid tõendid on üsna veenvad,” ütles Lafreni?re. "Lähiaastatel saab sellest planeedist ilmselt üks olulisemaid uurimisobjekte.”

Teadlased kasutasid Maast umbes 500 valgusaasta kaugusel asuva planeedi ja tähe nimega 1RXS J160929.1-210524 uurimiseks Hawaii saarel Mauna Kea vulkaani otsas asuvat teleskoopi Gemini North. Kuigi uuritud tähe mass on umbes 85 protsenti Päikese massist, on ta meie tähest noorem.

Kummaline planeet, mis asub oma tähest nii kaugel, ei sobi hästi praeguste tähtede ja planeetide tekkimise teooriatega. Näiteks asub meie päikesesüsteemi kaugeim planeet Neptuun Päikesest vaid 30 korda kaugemal kui Maa. Teadlaste sõnul näitab uus avastus, kuivõrd mitmekesised võivad olla maailmad ning et loodusel on meile ilmselt varuks veel palju üllatusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2008, 15:08
Otsi:

Ava täpsem otsing