Eestis langus pigem emotsionaalne

Tõnis Oja 17. september 2008, 00:00

Tallinna börsil toimus eile taas aktsiate suur väljamüük, ehkki langusprotsendid olid mõnevõrra väiksemad kui esmaspäeval. Äripäeva indeks langes 1 protsendi võrra, 1208,39 punktini.

Aktsiate hinnalanguse põhjuseks võiks esmapilgul nimetada USAs alanud finantskriisi, mis eilseks oli laotunud üle kogu maailma.

Minu arusaamise kohaselt on Tallinna börsil toimunud hinnalangus seotud globaalsete protsessidega pigem kaudselt ja eelkõige oli see emotsionaalne.

Selge see, et kui kogu maailmas aktsiaturud langevad, siis tekib paratamatult mõte, et kuna me oleme muu maailmaga nii tihedalt seotud, siis ei saa ka meil teistmoodi minna. Seetõttu hakkavad ka meie investorid, kes hirmust, kes kasumivõtmise soovist, aktsiaid müüma.

Teine põhjus on veidi otsesem. Välisturgude majanduskasvu aeglustumine vähendab sealset nõudlust. Tallinna börsil kauplevatest ettevõtetest on Norma suunatud peaaegu ainult välisturgudele. Tallinki ja Baltika sõltuvus välisturgudest on väiksem, aga ikka oluline. Teiste börsiettevõtete seotus välisturgudega on tagasihoidlikum.

USA aktsiaturgudel oli esmaspäeval suurim kukkumine alates 2001. aasta septembrist. USA ja Euroopa börsid saavutasid põhja alles 2003. aasta oktoobriks. Tallinna börsil toimus aga 2001. aastal pisike tõus, kahel järgneval aastal kerkis Äripäeva indeks aga 30 ja 50 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing