Finantstorm kõigutab Swedbanki

Sirje Rank 17. september 2008, 00:00

Summad ei olnud kuigi suured, kuid siiski suuremad kui teistel Skandinaavia suurpankadel ning jaepangandusest oma põhitulu saava panga jaoks üllatavad, kommenteerisid analüütikud.

"Peale emotsionaalse poole mina siin finantsilist mõju või seost ei näe," ütles eile Swedbanki grupi Balti panganduse juht Erkki Raasuke.

Ka Swedbanki finantsjuht Mikael Inglander oli eile rahulik. "Meil on tagamata väärtpabereid 202 miljoni Rootsi krooni väärtuses," ütles ta. "Tänaseni pole me veel seisukohta võtnud, kas selle pärast oleks vaja provisjone või mahakandmisi teha," vahendas Rootsi majandusuudiste portaal di.se.

Ülejäänud nõuded kogusummas 1,3 miljardit dollarit on tagatud. Swedbank leiab, et need varad on suhteliselt kindlad ega kiirusta neist lahti saama. Selleks, et tagatisvara väärtus laenusummast väiksem oleks, peaks USA kinnisvaraturg tänasele lisaks veel 30 protsenti kukkuma, ütles Iglander.

Teemat kommenteerinud Rootsi analüütikud arvasid, et kriisipangaga seotud nõuded Swedbanki oluliselt ei kõiguta. Küll aga õõnestab seos Wall Streetil veresauna vallandanud Lehman Borthersiga Swedbanki niigi kannatada saanud habrast mainet.

"Swedbanki riskid on ilmselgelt suuremad kui teistel Rootsi pankadel," ütles Cheuvreux Nordicu pangandusanalüütik Rodney Alfvén di.se-le.

"Laenukahjumite riski (Lehmaniga seotud - toim) hindan ma väga väikeseks. Kuid praegu ei ole mitte see tähtis," selgitas ta. Uued halvad uudised kinnistaksid Swedbanki kui laenukriisis kõige haavatavama panga imagot, ütles Alfvén.

Juba varasemast rõhuvad Swedbanki aktsiat sellised riskitegurid nagu suur osakaal majandusraskustes Balti riikide pangandusturul, märgid sellest, et raha laenamine on panga jaoks kallim kui konkurentidele ning reitinguagentuuride madalamad hinnangud, ütles Alfvén.

Lisaks muretses ta, et finantsturu tormis on investorite huvi praegu pangandusaktsiate vastu niigi nullilähedane. "Kui sellises olukorras tulla välja teatega, et pangal on USA kinnisvaraturuga seotud nõuded, ei hakka paljud investorid enam riski suurust hindamagi, vaid loobuvad aktsiast mõtlemata," ütles Alfvén.

Ka ABG Sundal Collier pangandusanalüütik Richard Henze ütles, et kardab Swedbanki kriisiimago kinnistumist. Lisaks tundis ta muret, kui palju võib Swedbankil olla veel teistegi USA finantsasutustega seotud nõudeid.

Erkki Raasuke ei näe emapanga positsioonidest tulenevalt Eesti või Balti pangandusega mingeid seoseid ja Eesti klientidel pole muretsemiseks põhjust.

Ka teised aripaev.ee küsitletud kohalikud eksperdid olid arvamusel, et siinsetel pangaklientidel pole muretsemiseks põhjust, kuigi Eestis tegutsevate pankade emaettevõtetel oli osaliselt kaitsmata positsioone pankrotikaitse all oleva USA investeerimispangaga.

Endise Hansapank Eesti juhi Priit Põldoja sõnul võib mingil määral muutuda finantseerimise kättesaadavus ja hind ning ühel hetkel võib olla näha kaudne mõju ka Eesti majandusele.

"Turud on praegu väga närvilised ja selliseid pankade kukkumisi oli raske ette näha," kommenteeris endine Hansapanga juht Indrek Neivelt. Ta oli kindel, et Eesti hoiustajal ei ole põhjust muretsemiseks, kuna Lehman Brothers oli oluliselt riskantsema profiiliga investeerimispank kui tüüpiline jaepank, mille heaks näiteks on Swedbank.

Mainori Kõrgkooli Ärijuhtimise Instituudi direktor Andres Arrak usub, et juhul kui Rootsi pankadel tõepoolest ühel hetkel raskeks läheb, hakkab ka Eestis rahaga kitsamaks minema ja laenutingimused veel enam karmistuma.

Swedbanki eilses teates pole öeldud, kas ja millisel määral tuleb teha provisjone või mahakandmisi. Pank avaldas, et ta väärtpaberite tagatis koosneb 70 kinnisvaralaenude pakendajast, kelle kinnisvara on USAs väga erinevates paikades ning maksimaalse laenuväärtuse suhtega 72 protsenti. Panga sõnade kohaselt on tagatisi hinnanud sõltumatu hindamisettevõte ja hinnanguid vaadatakse pidevalt üle seoses kinnisvarahindade liikumisega.

Swedbank ei kavatse enne tähtaega müüa ühtegi osakut. Tagatise väärtus võib teate kohaselt kukkuda kuni 1,35 miljardit dollarit juhul, kui tagatiseks oleva kinnisvara väärtus langeb praegusest turuväärtusest 30 protsenti allapoole.

Swedbank ja Lehman Brothers on olnud äripartnerid alates 1990ndate algusest.

Finantsinspektsioon kinnitab, et praegu ei ole USA finantskriisil olulist ja süsteemset mõju Eesti finantsturule.

Finantsinspektsioon koostöös Rootsi finantsjärelevalvega ei näe, et USA kapitaliturgude probleemid omaksid otsest mõju Rootsi pangasüsteemi stabiilsusele, sealhulgas ka Rootsi pankade tütarpankadele Eestis.

"Swedbank Grupi positsioonid USA suuruselt neljandas investeerimispangas Lehman Brothers ei mõjuta otseselt Swedbanki Eesti tütarpanga likviidsust. Meie usaldus Eesti pangandussüsteemi vastu on tugev. Samas analüüsime koostöös Rootsi finantsjärelevalvega igapäevaselt pankade krediidi- ja likviidsusriske, kuivõrd laiemad negatiivsed arengud rahvusvahelisel finantsturul seavad finantsjärelevalvete ette kõrgendatud nõudmised," ütles finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul Malmstein.

Rahaturul viimasel kahel päeval toimunu näol on tegu tüüpilise ahelreaktsiooniga, mida kõik kartsid, kui Lehman Brothers lasti ajaloo prügikasti minna.

Rahavajadus on suurem, kui seda pakutakse. Teineteisele raha pakkuda ei julgeta. Pangad ning süsteem on muutunud liigselt sõltuvaks teineteiselt raha laenamisest, selle asemel et oma tegevust rahastada klientide hoiustest saadud rahaga.

Ehkki tegu oli dollariintressidega, võib see juhul, kui USA keskpank ei suuda raha piisavalt pakkuda, tõsta ka teistes valuutades raha hinda. See aga tähendab, et ettevõtted ja eraisikud näevad kõrgemaid laenuintresse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing